Zamach w Barcelonie. Wśród rannych m.in. Francuzi, Belgowie, Niemcy i Włosi

Świat
Zamach w Barcelonie. Wśród rannych m.in. Francuzi, Belgowie, Niemcy i Włosi
PAP/EPA/David Armengou

26 obywateli Francji zostało rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie - podało francuskie MSZ. Belgijski resort spraw zagranicznych podał, że wśród ofiar śmiertelnych zamachu zidentyfikowano obywatelkę Belgii. Kilku obywateli tego kraju zostało również rannych. Hiszpańskie media informują, że wśród poszkodowanych są obywatele 34 krajów. Nie ma informacji, by ucierpieli Polacy.

130 osób poniosło obrażenia w zamachach w Barcelonie i w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym - poinformował w piątek rzecznik prasowy hiszpańskich służb ratowniczych. 17 osób jest w stanie krytycznym, a 30 w stanie ciężkim.

 

Wśród rannych Francuzów co najmniej 11 z nich jest w stanie ciężkim.

 

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian jeszcze w piątek uda się do Barcelony, by odwiedzić poszkodowanych w ataku Francuzów, a francuski konsulat w tym mieście pozostaje w kontakcie z hiszpańskimi władzami - przekazano.

 

- Z żalem powiadamiamy, że jedna z ofiar śmiertelnych pochodzi z Belgii, jest to kobieta - oświadczył minister spraw zagranicznych Didier Reynders. - W Barcelonie przebywa obecnie wielu Belgów, nawiązaliśmy kontakt z wieloma rodzinami. W większości przypadków były to pozytywne informacje, poza tą jedną - dodał.

 

830 turystów z Belgii

 

Informację o śmierci kobiety potwierdził też burmistrz miasta Tongeren w północno-wschodniej, flamandzkiej części kraju, gdzie mieszkała.

 

Belgijskie MSZ poinformowało także, że jest w kontakcie z rannymi, którzy przebywają w szpitalach.

 

Służby konsularne Belgii i biura podróży próbują obecnie nawiązać kontakt z innymi obywatelami belgijskimi przebywającymi w Barcelonie i ustalić, czy nie ucierpieli w zamachu. Według doniesień dwóch największych biur podróży w Belgii w czwartek po południu w Barcelonie mogło przebywać co najmniej 830 turystów z tego kraju.

 

13 obywateli Niemiec rannych w zamachu

 

Rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer poinformował w piątek, że w zamachu terrorystycznym w Barcelonie rannych zostało 13 obywateli Niemiec. Życie części z nich jest zagrożone. Berlin nie wyklucza, że Niemcy mogą znajdować się także wśród zabitych.

 

- Nie można wykluczyć, że wśród 13 zabitych w zamachu znajdują się obywatele Niemiec - powiedział Schaefer dziennikarzom w Berlinie.

 

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła wcześniej, że niemieckie władze czynią wszystko, co w ich mocy, by wyjaśnić, ilu Niemców zostało poszkodowanych w zamachu. - W tym momencie nie możemy jeszcze podać precyzyjnych danych - zastrzegła po wygłoszeniu krótkiego oświadczenia, w którym potępiła zamach.

 

Dwóch Włochów zginęło w zamachu

 

Dwóch Włochów zginęło, a trzech zostało rannych w czwartkowym zamachu w Barcelonie - poinformował w piątek MSZ w Rzymie. Kondolencje w związku z atakiem złożył władzom Hiszpanii premier Paolo Gentiloni.

 

Znana jest na razie tożsamość jednej z włoskich ofiar ataku. To 35-letni mieszkaniec Lombardii, który był w Hiszpanii na wakacjach z rodziną. Jego żona, którą cytują włoskie media, powiedziała, że mąż zdążył osłonić dzieci, z którymi byli na deptaku Las Ramblas - siedmiomiesięczną córkę i sześcioletniego syna.

 

Ambasada Włoch w Hiszpanii podała, że dwie z trzech osób rannych w zamachu już opuściły szpital.

 

Z kolei premier Gentiloni podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem złożył kondolencje i zapewnił o przyjaźni i solidarności całych Włoch. Włoskie media poinformowały, że Gentiloni mówił o potrzebie jedności i stanowczości w obliczu terroryzmu, który - jak dodał - "nigdy nie wygra z wolnością i demokracją".

 

Rajoy zapewnił swego włoskiego rozmówcę o pełnej współpracy z Włochami oraz innymi krajami, których obywatele ucierpieli w zamachu w Barcelonie.

 

Dwa ataki

 

Hiszpańskie media podają, że wśród ofiar śmiertelnych i osób rannych znaleźli się obywatele 34 krajów: Austrii, Australii, Argentyny, Algierii, Maroka, Kolumbii, Egiptu, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Holandii, Hong Kongu, Wenezueli, Belgii, Peru, Rumunii, Irlandii, Węgier, Kuby, Grecji, Macedonii, Hondurasu, Mauretanii, Włoch, Dominikany, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Kanady, Ekwadoru, USA, Filipin, Kuwejtu, Turcji i Chin.

 

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc ponad 100. Sprawca ataku, do którego przyznało się Państwo Islamskie, wciąż pozostaje na wolności.

 

W piątek nad ranem w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.

 

PAP

mr/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie