Świnia wyciągająca kary dla Legii. Odpowiedź kibiców na decyzję UEFA o grzywnie dla klubu

Polska
Świnia wyciągająca kary dla Legii. Odpowiedź kibiców na decyzję UEFA o grzywnie dla klubu
PAP/Leszek Szymański

Grzywna w wys. 35 tys. euro nałożona na Legię Warszawa przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) to kara nie tylko za niedrożne przejścia, jak w czwartek informował prezes klubu Dariusz Mioduski, ale też za niezgodny z przepisami transparent kibiców. Teraz zanosi się na kolejną karę. Podczas meczu w eliminacjach Ligi Europy kibice rozwinęli oprawę z wizerunkiem świni na tle napisu "UEFA".

W czwartek przed meczem właściciel i prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski poinformował na Twitterze, że UEFA ukarała stołeczny klub grzywną w wysokości 35 tys. euro, ale nie znal jeszcze oficjalnego uzasadnienia. Nie wykluczał, że to kara jedynie za niedrożne przejścia na trybunach stołecznego stadionu podczas meczu z FK Astana w eliminacjach Ligi Mistrzów (2 sierpnia). W przypadku Legii to "recydywa". 

 

 

W piątek UEFA wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że grzywnę nałożono również za oprawę. podczas meczu. Na jednej z trybun przy Łazienkowskiej kibice wywiesili transparent z napisem: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi", ilustrowany obrazem dziecka, w czapce z biało-czerwoną flagą, któremu żołnierz w niemieckim mundurze przystawia do głowy pistolet.

 

Klub zapłaci, kibice już płacą

 

Zgodnie z przepisami UEFA na stadionie - w trakcie meczów pod egidą tej organizacji - nie mogą być prezentowane hasła, które nie mają związku z wydarzeniem sportowym.

 

"W związku z wieloma deklaracjami przekazywania środków na opłacenie kary nałożonej na Legię Warszawa przez UEFA (...) informujemy, że Klub nie będzie się odwoływał od decyzji i zapłaci karę w wysokości 35 tys. euro" - oświadczył klub na swojej stronie internetowej.

 

Jak czytamy, "wszelkie środki przekazane Klubowi w związku z nałożoną karą, zostaną w całości przekazane organizacjom wspierającym pamięć i weteranów Powstania Warszawskiego, za pośrednictwem Fundacji Legii. Wszystkim osobom chcącym dołączyć do akcji wspierania Powstańców jutro (piątek, 18.08) udostępnimy dane dedykowanego konta, na które będzie można wpłacać pieniądze"

 

Kibice "wojskowych" już zbierają pieniądze.

 

 

 

 

Transparent za 80 tys. euro

 

Tym razem na trybunach kibice rozwinęli transparent ze świnią w garniturze na tle napisu "UEFA" i podpisem "do niej trafi 35 tys. euro grzywny...". Wokół transparentu odpalono wiele rac świetlnych, za których używanie UEFA skrupulatnie nakłada kary.

 

 

Wizerunek świni w garniturze z czwartkowej oprawy jest dobrze znany kibicom, bowiem ten sam motyw został wykorzystany przed trzema laty, gdy Legia została wykluczona z gry w Lidze Mistrzów. Wówczas napis głosił, że "futbol nie ma znaczenia, liczą się pieniądze".

 

Za transparent ze świnią Legia musiała zapłacić 80 tys. euro kary.

 

 

polsatnews.pl, PAP 

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie