"Wojsko przystępuje do akcji odbudowywania zniszczonej infrastruktury". Żołnierze usuwają skutki nawałnicy

Polska
"Wojsko przystępuje do akcji odbudowywania zniszczonej infrastruktury". Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Polsat News

W Głęboczku k. Nakła n. Notecią (kujawsko-pomorskie) rozpoczęła działalność Wojskowa Grupa Zadaniowa, która będzie usuwała głównie wiatrołomy pod odbudowę linii średniego i niskiego napięcia. Żołnierze przenieśli się do Wąwelna w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim.

W czwartek nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu, który posłuży do usuwania skutków ubiegłotygodniowej nawałnicy. Będą go obsługiwali żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, a także z podległych batalionów w Nisku, Dęblinie i Głogowie. O ich zaangażowaniu w akcję zadecydował w środę minister obrony narodowej.

 

33 żołnierzy

 

Wojskowi do dyspozycji będą mieli 20 pił spalinowych, 4 spycharko-ładowarki, cztery zestawy niskopodłogowe, 2 samochody ciężarowo-terenowe Jelcz 244 i samochód osobowo-terenowy Honker, a także samochód sanitarny Iveco. Na podstawie decyzji ministra obrony, do pięciu powiatów - nakielskiego, sępoleńskiego, bydgoskiego, tucholskiego i żnińskiego skierowanych zostanie 33 żołnierzy, dysponujących odpowiednimi pojazdami i sprzętem. Pracę rozpoczną już dziś.

 

- Wojsko przystępuję do akcji odbudowywania zniszczonej infrastruktury. Chciałbym podkreślić, że są ataki, szczególnie ze strony opozycji, ale my podejmowaliśmy decyzje racjonalnie. W pierwszej dobie już o godz. 9.00 odbyło się pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego w poszerzonym składzie. Akurat potrzeby użycia wojska na tym etapie w naszym województwie nie było, gdyż doskonale radziły sobie sztaby gminne, powiatowe i wojewódzki, państwowa i ochotnicza straż pożarna. Po naszych pytaniach do samorządowców i innych podmiotów dopiero we wtorek Enea zgłosiła prośbę o pomoc wojska w najtrudniejszym momentach usuwania skutków wichury, żeby odbudować sieci tam, gdzie ich siły na to nie pozwalały - powiedział w Głęboczku wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

"Wspieramy lokalną społeczność"

 

Wojewoda zaznaczył, że jest przekonany, że działania wojska przyspieszą dalsze prace Enei. - Przechodzimy z akcji ratunkowej do pomocowej - ocenił. Dotąd na pomoc poszkodowanym Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przekazał 8,5 mln zł.

 

- Zwracamy się do samorządów, żeby diagnozowali jak najszybciej problemy i zwracali się o pomoc - dodał wojewoda.

 

- Wojsko jest otwarte zawsze na udzielanie każdego wsparcia lokalnej społeczności w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych m.in. nawałnic. Od momentu, kiedy wojewoda skierował pomoc do wojska, minęły dwie godziny, kiedy minister Antoni Macierewicz podpisał decyzję o uruchomieni sił - podkreślił szef wojewódzkiego sztabu wojskowego w Bydgoszczy płk Marek Magowski.

 

W Głęboczku dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego przeprowadził odprawę, która poprzedziła rozpoczęcie prac.

 

"W gotowości do udzielenia pomocy"

 

- Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy - napisała we wtorek rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

 

Pęzioł-Wójtowicz dodała, że minister obrony "niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy".

 

- Te siły i środki są adekwatne i zostały uruchomione zgodnie z zapotrzebowaniem - podkreśliła rzeczniczka. Zapewniła, że pomoc wojskowa będzie udzielana stale, jak długo będzie potrzebna. Wstępnie żołnierze zostali skierowani do pomocy w województwie kujawsko-pomorskim do 31 sierpnia.

 

Ponad 4 tys. osób bez prądu

 

W województwie kujawsko-pomorskim ponad 4 tys. odbiorców nie ma prądu. Bezpośrednio po nawałnicach, które przeszły w nocy z piątku na sobotę, w regionie bez zasilania było 110 tys. użytkowników.

 

W wyniku nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim osiem osób zostało rannych, zostało zniszczonych ok. 2,5 tys. domów i 8 tys. ha lasów. Najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, a częściowo też powiaty inowrocławski i radziejowski.

 

PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie