"Straszliwy atak". "Cała Europa stoi za Barceloną". Światowi przywódcy solidaryzują się z Hiszpanią

Świat
"Straszliwy atak". "Cała Europa stoi za Barceloną". Światowi przywódcy solidaryzują się z Hiszpanią
PAP/EPA/Andreu Dalmau

Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że Francja solidaryzuje się z Hiszpanią po zamachu w Barcelonie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła "straszliwy atak". Premier Theresa May powiedziała, że Wielka Brytania łączy się z Hiszpanią w walce z terroryzmem. "Żal i współczucie dla Poszkodowanych i ich Bliskich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Znów niewinni ludzie zabici i ranni w zamachu. Żal i współczucie dla Poszkodowanych i ich Bliskich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Informacje o zamachu terrorystycznym w Barcelonie określił jako tragiczne.

 

 

Rzecznik Merkel Steffen Seibert napisał - również na Twitterze - że Niemcy są głęboko zasmuceni zamachem, są też solidarni z Hiszpanią.

 

Również premier May oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan oznajmili, że są myślami z ofiarami zamachu, ich rodzinami oraz służbami ratowniczymi, które niosą pomoc poszkodowanym.

 

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson przekazał Hiszpanom wyrazy współczucia; poinformował też, że jego resort stara się ustalić, czy w Barcelonie są obywatele Wielkiej Brytanii, którzy potrzebują pomocy.

 

Wcześniej atak potępił prezydent USA Donald Trump i zapewnił, że USA uczynią wszystko, by pomóc Hiszpanii.

 

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potępili sprawców zamachów w Barcelonie; przekazali wyrazy współczucia ofiarom zamachu i ich rodzinom.

 

"Cała Europa stoi za Barceloną. Łączymy się w myślach z ofiarami i tymi wszystkimi, którzy ucierpieli w tym tchórzliwym ataku na niewinnych ludzi" - napisał na Twitterze po polsku i po hiszpańsku Tusk.

 

 

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przekazał deklaracje poparcia dla władz Hiszpanii. "Cała Unia Europejska jednoczy się w obronie pokoju" - dodał.

 

W specjalnym oświadczeniu Jean-Claude Juncker przesłał wyrazy współczucia ofiarom zamachu Barcelonie i zaoferował wszelką niezbędną pomoc ze strony UE.

 

"Z najgłębszym bólem i smutkiem przyjąłem wiadomość o ataku terrorystycznym dokonanym w centrum Barcelony dzisiejszego popołudnia" - napisał.

 

"Przesyłam najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim ofiar, (premierowi) Mariano Rajoyowi i wszystkim Hiszpanom (...). Myślami jestem z mieszkańcami Barcelony" - dodał.

 

 

Zapewnił, że Unia nie ugnie się przed barbarzyństwem, a Komisja Europejska gotowa jest udzielić Hiszpanii wszelkiej pomocy.

 

Juncker podziękował również wszystkim biorącym udział w akcji ratowniczej i służbom bezpieczeństwa.

 

“Komisja jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy oraz wsparcia, jakie tylko będą potrzebne (...). Ten tchórzliwy atak został z rozmysłem wymierzony w tych, którzy cieszą się życiem i spędzają czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Nie ugniemy się przed tym barbarzyństwem" - dodał.

 

Papież modli się za ofiary zamachu

 

"Ojciec Święty z wielkim niepokojem przyjął to, co dzieje się w Barcelonie. Papież modli się za ofiary tego zamachu i pragnie wyrazić swą bliskość z całym narodem hiszpańskim, szczególnie z rannymi oraz rodzinami ofiar" - brzmi komunikat rzecznika opublikowany przez biuro prasowe Watykanu.

 

W czwartek po południu furgonetka wjechała w tłum na placu Katalońskim w centrum Barcelony, potrącając kilkadziesiąt osób; są zabici i ranni. Policja potwierdziła, że doszło do ataku terrorystycznego.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie