"Pochylamy głowy w żalu i pokorze". List przewodniczącego ZHR

Polska
"Pochylamy głowy w żalu i pokorze". List przewodniczącego ZHR
PAP/Dominik Kulaszewicz

"Żadne słowa nie mogą wyrazić mojego uznania dla postawy komendanta, jego zastępcy, kadry obozu oraz harcerzy, którzy musieli stawić czoło potęgom sił natury" - napisał w czwartek w liście do harcerzy przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik.

W niedzielę przewodniczący odwiedził miejsce obozu w Suszku w Borach Tucholskich, gdzie w nocy z piątku na sobotę w nawałnicy zginęły dwie harcerki.

 

Zaznaczył, że był "porażony ogromem potęgi sił natury, której wyzwaniom przyszło stawić czoło kadrze instruktorskiej, harcerkom i harcerzom obozu zorganizowanego przez Okręg Łódzki ZHR".

 

- Wszyscy oni - każdy zastęp, drużyna, każdy oboźny, komendant podobozu, każdy członek komendy zgrupowania z komendantem i jego zastępcą na czele - wykazali się najwyższymi walorami osobistymi - napisał Nowik.

 

Podkreślił, że w obliczu tragedii "właściwie zadziałały wszystkie struktury" ZHR. Nowik wyraził też uznanie dla zaangażowania obu łódzkich chorągwi harcerzy, którzy odwiedzali młodzież przebywającą w szpitalach, otoczyli pomocą psychologiczną uczestników i opiekunów obozu, tworzyli zespoły, które miały zapewnić sprzęt oraz pomóc w usuwaniu zniszczeń we wsi Lotyń i okolicznych miejscowościach.

 

Podziękowania dla mieszkańców

 

Przewodniczący zwrócił uwagę na więź powstałą między harcerzami a mieszkańcami wsi Lotyń i Nowa Cerkiew w pierwszych godzinach po huraganie. Zaznaczył, że mieszkańcy, mając zniszczone własne domy, zaopiekowali się młodzieżą, "odziewając ją, karmiąc i kwaterując". - W podziękowaniu za tę postawę nasze sztaby, które ukształtowały się natychmiast po nawałnicy, zorganizowały pomoc dla wszystkich poszkodowanych i potrzebujących w obu wsiach oraz okolicy - napisał Nowik.

 

Podziękował lekarzom ze szpitali w Chojnicach, Bydgoszczy, Słupsku i Trójmieście, Harcerskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, policji i zawodowej straży pożarnej, wolontariuszom, księdzu w Chojnicach, a także naczelnictwu ZHR.

 

"Czy moglibyśmy uczynić coś jeszcze?"

 

Przypomniał pytanie, które zadał w rozkazie ogłaszającym żałobę po huraganie: "czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec?".  - To retoryczne pytanie - nie jest zarzutem wobec kogokolwiek - jest dylematem, który rozważać będzie zawsze każdy wrażliwy i uczciwy człowiek stojący wobec przerastających go wyzwań - powiedział przewodniczący.

 

Dodał, że to, co zobaczył na miejscu tragedii, "przerosło wyobraźnię". - Nie wiem, jak sam sprostałbym wyzwaniom, przed którymi stanęliście, Druhny i Druhowie z obozu w Suszku. Możecie być wzorem służby i braterstwa dla całej naszej organizacji, dla wszystkich instruktorów, harcerek i harcerzy - podkreślił.

 

Na zakończenie zaznaczył, że trudno pogodzić się ze śmiercią, szczególnie młodych ludzi. - Pochylamy głowy w żalu i pokorze - napisał.

 

Ofiary nawałnic

 

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z piątku na sobotę. Wskutek nawałnic śmierć poniosło sześć osób - pięć w Pomorskiem i jedna w Wielkopolskiem, w tym dwie nastoletnie uczestniczki obozu harcerskiego w okolicach Suszka. Ponad 50 osób, w tym 38 uczestników obozu w Suszku, doznało też różnego rodzaju obrażeń.

 

ZHR istnieje od 1989 r. i jest - po Związku Harcerstwa Polskiego - drugą co do wielkości organizacją harcerską w Polsce. Dziś do ZHR należy ok. 15 tys. członków; do ZHP - ok. 120 tys

 

PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie