Lekarka oskarżona o narażenie życia pacjentki chorej na białaczkę

Polska
Lekarka oskarżona o narażenie życia pacjentki chorej na białaczkę
Pixabay/DarkoStojanovic

Lekarka, która nie zdiagnozowała ostrej białaczki szpikowej u pacjentki, została oskarżona o narażenie jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - poinformowała w czwartek szczecińska prokuratura.

Prokuratura Rejonowa w Szczecinie ustaliła, że w sierpniu 2016 r. kobieta zgłosiła się do przychodni z powodu złego samopoczucia i osłabienia. Pacjentce wykonano podstawowe badania morfologiczne, a następnie umówiono na wizytę lekarską. Według ustaleń śledczych lekarka nie zbadała kobiety, a po odebraniu wyników laboratoryjnych zleciła kolejne badania. Podejrzana podejrzewając u pacjentki anemię zaleciła przyjmowanie żelaza.

 

Po kliku dniach podczas kolejnej wizyty w przychodni lekarka po zapoznaniu się z wynikami badań zleciała kobiecie dalsze przyjmowanie żelaza. Pacjentka nie została zbadana przez lekarkę, która wyznaczyła kolejną wizytę za 3 miesiące.

 

Wstępne wyniki badań pokrzywdzonej sugerowały podejrzenie białaczki

 

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta zgłosiła się do innego lekarza, któremu przedstawiła wyniki dotychczasowych badań. Lekarz podejrzewając u pacjentki białaczkę skierował ją do szpitala. Badania potwierdziły diagnozę - kobieta jest chora na ostrą białaczkę szpikową i została zakwalifikowana do przeszczepu szpiku kostnego.

 

- Powołany w toku postępowania biegły z zakresu hematologii ocenił postępowanie podejrzanej, jako nieprawidłowe - poinformowała szczecińska prokuratura. - W ocenie biegłego już wstępne wyniki badań pokrzywdzonej sugerowały podejrzenie białaczki, a decyzje terapeutyczne podejmowane przez podejrzaną stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia pokrzywdzonej - dodaje.

 

Podejrzana lekarka nie przyznaje się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane jej czyny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie