Cudzoziemiec, który wracając z imprezy zniszczył 37 samochodów, pozostanie na wolności

Polska
Cudzoziemiec, który wracając z imprezy zniszczył 37 samochodów, pozostanie na wolności
Polsat News

Krakowski sąd w wydziale odwoławczym nie uwzględnił zażalenia prokuratury na decyzję sądu, który nie aresztował podejrzanego o zniszczenie 37 samochodów w Krakowie - poinformowała w czwartek Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Zażalenie na niezastosowanie aresztu złożyła prokuratura, według której tylko aresztowanie podejrzanego może zagwarantować prawidłowy tok postępowania.

 

W środę sąd w wydziale odwoławczym utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie, uznał je za zasadne i wydane na podstawie prawidłowej analizy materiału dowodowego. Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury i utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

 

Koledzy namówili go do zgłoszenia się na policję

 

Sprawa dotyczy zniszczenia 37 samochodów w centrum Krakowa, do którego doszło w nocy 26 lipca w rejonie ul. Pilotów. Samochody miały wyłamane lusterka boczne, a niektóre uszkodzoną karoserię.

 

Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. nagrania monitoringu. Wynikało z nich, że mężczyzna szedł ulicą i kopał w zaparkowane samochody. Fragment z zapisu monitoringu udostępniono mediom. Dzięki tym nagraniom sprawcę zniszczenia samochodów rozpoznali koledzy z pracy. Namówili go do zgłoszenia się na policję. Następnego dnia 38-latek zgłosił się na komisariat w towarzystwie kolegi.

 

Jak się okazało, jest on cudzoziemcem, mieszkającym i pracującym w Polsce. Podczas przesłuchania mężczyzna wyjaśnił, że wracał nad ranem z imprezy na Starym Mieście, a z całego zajścia niewiele pamięta i nie wie, dlaczego niszczył samochody.

 

Zarzut uszkodzenia samochodów z pobudek chuligańskich

 

Prokurator przedstawił mu zarzut uszkodzenia samochodów z pobudek chuligańskich, ponieważ sprawca działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego. Wystąpił także do sądu z wnioskiem o aresztowanie go na trzy miesiące.

 

Sąd nie uwzględnił wniosku o areszt. Uznał, że nie ma obawy, by podejrzany wyjechał z Polski lub się ukrywał.

 

Na to postanowienie prokuratura złożyła zażalenie do sądu, wskazując na możliwość utrudniania śledztwa przez podejrzanego. Sąd odwoławczy nie uwzględnił tego zażalenia.

 

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od 4,5 miesiąca do 5 lat.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie