USA: obraz wart 150 mln dolarów odnalazł się po 31 latach

Kultura
USA: obraz wart 150 mln dolarów odnalazł się po 31 latach
youtube.com/UA Research

"Woman-Orche" Willem'a de Kooninga został skradziony z Muzeum Sztuki Uniwersytetu Arizona 29 listopada 1985 roku. Obraz został odnaleziony pierwszego sierpnia 2017 r., przy okazji zakupu nieruchomości w Nowym Meksyku. Gdy nowy właściciel zorientował się, że to oryginał, skontaktował się z uniwersytetem i oddał dzieło.

David Van Auker kupił obraz wraz z nieruchomością, którą oglądał. Następnego dnia wystawił dzieło w swoim sklepie z antykami i meblami w Silver City. Kilku klientów zwróciło uwagę, że "może być to prawdziwy de Kooning". Jeden z nich chciał go kupić za 200 tys. dolarów.

 

Van Auker poszukał odpowiedzi w wyszukiwarce Google. Trafił na artykuł "Niewyjaśniona tajemnica Arizony: obraz de Kooning'a wart 100 milionów dolarów".

 

Obraz na zdjęciu zamieszczonym w artykule był identyczny jak ten znajdujący się w posiadaniu przedsiębiorcy. Aktualnie jest wyceniany na 150 mln dolarów.

 

Van Auker natychmiast zadzwonił do muzeum w Arizonie i zgłosił odnalezienie zguby.

 

Przedsiębiorca w rozmowie telefonicznej zapewnił, że "chce, aby de Kooning wrócił do Arizony i nie chce za to pieniędzy".

 

"Wspaniały dzień"

 

Do Silver City udali się przedstawiciele muzeum i stwierdzili autentyczność dzieła. Następnie zabezpieczyli obraz.

 

- To wspaniały dzień dla Uniwersytetu Arizony i świetna wiadomość dla całego artystycznego świata - powiedział prezes uniwersytetu Robert C. Robbins.

 

- Chciałbym uhonorować i podziękować Davidowi Van Aukerowi. To on jest bohaterem, który zrobił wszystko by obraz powrócił do domu - dodał Robbins.

 

Pionier abstrakcjonizmu

 

De Kooning był jednym z pionierów ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Inspirował się m.in. Pablo Picassem. Jego obraz "Women 3" został sprzedany w 2006 roku za 137 milionów dolarów.

 

 

"Woman-Orche" został skradziony 29 listopada 1985 roku przez członków personelu uniwersytetu. Obraz został wycięty z drewnianej ramy za pomocą ostrego narzędzia. Sprawców kradzieży nigdy nie odnaleziono.

 

artdaily.com, Arizona Daily Independent 

bas/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze