Kolejne operacje antynarkotykowe na Filipinach. Policja zabiła ponad 30 osób

Świat
Kolejne operacje antynarkotykowe na Filipinach. Policja zabiła ponad 30 osób
Pixabay/titus_jr0/Public Domain

Aż 32 osoby zabiła w ciągu ostatniej doby filipińska policja w operacjach wymierzonych w handlarzy narkotyków w prowincji Bulacan, na północ od Manili - poinformowano w środę. To najwyższy dobowy bilans ofiar w prowadzonej od ponad roku wojny z narkobiznesem.

Podczas 66 policyjnych akcji w Bulacan aresztowano 107 osób i skonfiskowano broń oraz narkotyki, w tym amfetaminę i marihuanę.

 

Według policji zabite we wtorek osoby były podejrzewane o przestępstwa narkotykowe; były uzbrojone i stawiały opór. Dotychczas najwyższy dobowy bilans operacji wynosił 21 zabitych.

 

Prezydent zezwolił na używanie broni

 

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte po objęciu władzy w czerwcu 2016 roku rozpoczął walkę z kartelami narkotykowymi. Zezwolił policji i służbom bezpieczeństwa na używanie broni bez ostrzeżenia wobec handlarzy narkotyków.

 

Z danych policji wynika, że w walkach z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa zginęło ponad 3,2 tys. domniemanych dilerów narkotykowych. Ponad 2 tys. poniosło śmierć w wyniku morderstw związanych z narkotykami, w tym ataków zamaskowanych motocyklistów i innych napaści. Organizacje broniące praw człowieka twierdzą, że liczba zabitych jest o wiele wyższa i domagają się śledztwa w sprawie roli prezydenta Filipin.

 

Jednak jak pisze BBC, wielu Filipińczyków popiera walkę z narkotykami, a niektórzy mieszkańcy Manili twierdzą, że dzięki kampanii czują się bezpieczniej na ulicach miasta.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze