Brytyjski rząd jest przeciwny przywróceniu fizycznej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią

Świat
Brytyjski rząd jest przeciwny przywróceniu fizycznej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią
Flickr/uncle keith/CC BY-SA 2.0

Brytyjski rząd przedstawi w środę swoje plany dotyczące relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając swój sprzeciw wobec przywrócenia fizycznej granicy i kontroli celnej pomiędzy krajami.

W przesłanej europejskim mediom zapowiedzi dokumentu podkreślono, że rząd w Londynie wypowie się przeciwko "jakiejkolwiek fizycznej infrastrukturze granicznej", która "byłaby powrotem do przeszłości i jest kompletnie nieakceptowalna dla Wielkiej Brytanii".

 

Jak zaznaczono, szczegółowe rozwiązania dotyczące przepływu dóbr pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, która jest członkiem Unii Europejskiej, zostaną przygotowane po tym, jak ustalona zostanie przyszła polityka celna, która będzie obowiązywać pomiędzy Wielką Brytanią a wspólnotą po Brexicie i wygaśnięciu okresów przejściowych.

 

We wtorek Downing Street zaprezentowało zarys planów dotyczących regulacji celnych dla handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie - zarówno w trakcie tymczasowego okresu przejściowego, jak i w ramach docelowego, nowego reżimu regulacyjnego.

 

W przypadku powstania konieczności przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, brytyjski rząd planuje maksymalne uproszczenie procedur,, a także wyłączenie z nich małych i średnich przedsiębiorstw, które odpowiadają za ponad 80 proc. handlu transgranicznego.

 

"Obie strony muszą wykazać się elastycznością"

 

Stanowisko rządu, które zostanie przedstawione w środę w południe, zakłada także zachowanie wspólnej strefy podróżowania (Common Travel Area, CTA) pomiędzy krajami, a także powiązanych z nią specjalnych praw obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii, np. związanych ze swobodą przemieszczania się po obu krajach i braku obowiązku uregulowania statusu imigracyjnego po Brexicie.

 

W dokumencie znajdą się także zapewnienia dotyczące zabezpieczenia ustaleń wchodzących w skład porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między katolikami a protestantami w brytyjskim Ulsterze.

 

Jak zaznaczono w przesłanym oświadczeniu, "obie strony (negocjacji) muszą wykazać się elastycznością i wyobraźnią, jeśli chodzi o kwestię granicy w Irlandii Północnej".

 

Jednocześnie podkreślono, że celem utrzymania otwartej granicy jest także zabezpieczenie wartego miliardy funtów handlu pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną a Irlandią.

 

Na koniec sierpnia trzecia runda negocjacji

 

Środowy dokument dotyczący Irlandii Północnej jest drugim z dwunastu, których publikację w najbliższych tygodniach planuje brytyjski rząd w ramach trwających negocjacji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

 

Prezentując w najbliższych tygodniach szereg szczegółowych analiz, Downing Street chce odeprzeć krytykę, że jest nieprzygotowane do negocjacji i wywrzeć nacisk na unijnych przywódców, aby podczas szczytu UE w październiku uznali, że dokonano "wystarczającego postępu" w rozmowach dotyczących wyjścia ze Wspólnoty oraz zezwolili na formalne rozpoczęcie dyskusji dotyczących przyszłych relacji pomiędzy obiema stronami po Brexicie.

 

Trzecia runda negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowana jest na koniec miesiąca.

 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie