"Bild": papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie

Świat
"Bild": papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie
Flickr/Long Thiên/CC0 1.0

- Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrządza seksualne wykorzystanie i jak długą i bolesną drogę muszą przejść ofiary - napisał papież Franciszek we wstępie do książki Szwajcara Daniela Pitteta. Mężczyzna był przez cztery lata gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów.

Tabloid "Bild" opublikował  w środę wstęp napisany przez papieża.

 

- Świadectwo 58-letniego dziś Pitteta jest konieczne, cenne i odważne, ponieważ publiczne mówienie o tym co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej wielkim wyzwaniem - napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie

 

- Nie mogłem pojąć, że ten głęboko wierzący chrześcijanin został wykorzystany seksualnie właśnie przez zakonnika. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła - czytamy w przedmowie.

 

- Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła - napisał papież.

 

"Zmarli obciążają moje sumienie"

 

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w późniejszym wieku odebrały sobie życie. - Ci zmarli obciążają moje serce i moje sumienie, a także całego Kościoła. Wobec ich rodzin chcę wyrazić moją miłość i mój ból i chcę pełen pokory prosić o przebaczenie.

 

Jego zdaniem czyny takie są ""absolutną potwornością" i "strasznym grzechem", który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Kościół.

 

Publiczne potępienie pedofilii

 

Franciszek przypomniał, że będzie z "największą surowością" traktował księży, którzy "zdradzili misję Kościoła". Podkreślił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniających przestępstwa.

 

W przedmowie do książki Pitteta papież cytuje słowa autora: "Wielu ludzi nie może zrozumieć, że nie czuję nienawiści (do sprawcy). Przebaczyłem mu i zbudowałem swoje życie na fundamencie tego przebaczenia".

 

Włoskie media i watykaniści podkreślają, że za sprawą środowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na świecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Kościele prosząc ofiary o przebaczenie.

 

PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie