"Zaczął się okopywać, nie ruszył do przodu". Koziej o przemówieniu prezydenta

Polska

- Myślałem, że wystąpienie prezydenta będzie bardziej ofensywne w sensie merytorycznym, że zaprezentuje elementy swojej wizji polskich sił zbrojnych - powiedział gen. Stanisław Koziej o wtorkowym przemówieniu Andrzeja Dudy. Jak dodał Duda, "dwa lata jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i do tej pory nie określił swojej strategii bezpieczeństwa narodowego".

- Miałem cichą nadzieję, że prezydent ogłosi uruchomienie strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego, aby zdefiniować tę swoją strategię. Jest wciąż strategia z 2014 r. prezydenta Komorowskiego, której oni nie uznają. Nie mają żadnej - powiedział Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Wystąpienie prezydenta podczas obchodów Święta Wojska Polskiego Koziej porównał do działań polskiej armii podczas Bitwy Warszawskiej.

 

- Pan prezydent podszedł pod Warszawę i zaczął się okopywać. Nie ruszył dalej do przodu, jak nasza armia, która poszła za armią bolszewicką i zwyciężyła - ocenił gość programu "To był dzień" w Polsat News.

 

"To nie jest niczyja armia prywatna"

 

Prezydent Duda mówił we wtorek przed Belwederem. że "jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce, i ci, którzy sprawują dziś władzę, i ci, którzy są w opozycji, rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne".

 

-  A dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia. I to jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna - zaznaczył.

 

Duda podkreślił, że "polskie władze starają się w jak najlepszym stopniu realizować te potrzeby, które ma dzisiaj polska armia, że czynimy wszystko, aby móc wydawać jak największe środki na modernizację polskiej armii, że czynimy wszystko, aby odwrócić niekorzystne zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, bo popełniono wiele pomyłek"

 

- Ale wierzę w to głęboko, że te pomyłki można naprawić. Ale wierzę w to głęboko, tak jak udało się odwrócić tendencję do finansowania obronności, do wydatków na polską armię, że da się również odwrócić te niekorzystne zmiany w systemie dowodzenia - stwierdził.

 

polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie