W ciągu minionych dwóch tygodni na Jasną Górę dotarło ok. 68 tys. pieszych pielgrzymów

Polska
W ciągu minionych dwóch tygodni na Jasną Górę dotarło ok. 68 tys. pieszych pielgrzymów
CZĘSTOCHOWA JASNA GÓRA PIELGRZYMKA WARSZAWSKA

W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 52 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 68 tys. pątników. Najwięcej - ponad 12 tys. osób - przybyło w pięciu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.

We wtorek przed południem na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Pielgrzymów przywitał generał zakonu paulinów - gospodarzy jasnogórskiego sanktuarium - o. Arnold Chrapkowski. Przypomniał, że w ostatnim czasie na Jasną Górę pielgrzymowały tysiące Polaków.

 

- W minionych dniach przeżywaliśmy wielkie narodowe rekolekcje. Tysiące pielgrzymów znaczyło swym pielgrzymim trudem polską ziemię; nieśliśmy do Maryi Jasnogórskiej nasze radości i cierpienia, nasze rodziny, nas samych, naszą ojczyznę. Wraz z tym pielgrzymim trudem, z wiązanką ziół i kwiatów, przynosimy ci Matko Zielna naszą troskę o nowość życia i przemianę serc - mówił ojciec generał.

 

"Byśmy potrafili dzień święty święcić"

 

Dodał, że na Jasnej Górze, "w miejscu wielkiego zawierzenia", pielgrzymi co roku powtarzają, "aby to co ziemskie, to co małe i niezgodne z bożym prawem, z dekalogiem, z ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbijało naszej jedności - byśmy własnych pożytków zapomniawszy starali się o odnowę w ewangelicznym duchu".

 

- Byśmy potrafili dzień święty święcić, szanowali życie, wspierali tych, którzy potrzebują pomocy, a tych osób jest coraz więcej. Pamiętamy o wszystkich poszkodowanych przez tak liczne klęski żywiołowe, o chorych, o cierpiących - zapewnił o. Chrapkowski.

 

168 pielgrzymek

 

W przededniu tego święta, kiedy do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach weszło ponad 20 tys. pątników, przypadła kulminacja szczytu pielgrzymkowego.

 

Zgodnie z ogłoszoną przez biuro prasowe Jasnej Góry statystyką pielgrzymkową, większość pątników (ok. 68 tys.) dotarła do Częstochowy między 1 a 14 sierpnia. To ponad trzy czwarte spośród blisko 88 tys. wszystkich pieszych pielgrzymów, którzy w tym roku przyszli do sanktuarium. Ogółem od 1 kwietnia przybyło tu 168 pieszych pielgrzymek, z czego 52 do połowy sierpnia.

 

W tym roku zwiększyła się liczba pielgrzymów na rowerach - dotarły pielgrzymki 123 rowerowe, a w nich ponad 7 tys. osób. Natomiast w pielgrzymkach biegowych od kwietnia do połowy sierpnia przybiegło ok. 360 osób. Nadal dominują jednak pielgrzymki piesze.

 

Najliczniejsza 37. Pielgrzymka Krakowska

 

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie ponad 12 tys. osób. Najliczniejsze były: 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza (6,2 tys. osób) oraz 37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna(3,4 tys. osób). Tzw. Grupy Siedemnaste (akademickie) Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej zgromadziły 1,5 tys. osób, 26. Pielgrzymka Niepełnosprawnych - 615 osób, a 34. Praska Pielgrzymka Rodzin - 500 osób.

 

Najliczniejsze - jak dotychczas - w tym roku piesze pielgrzymki to - obok dwóch pielgrzymek warszawskich - 37. Pielgrzymka Krakowska (8,5 tys. osób), 39. Pielgrzymka Radomska (6,3 tys.), 72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka (3,5 tys.) oraz 37. Pielgrzymka Podlaska (3,1 tys. osób).

 

W 19 dni z Helu do Częstochowy

 

Najdłuższą trasę na Jasną Górę przeszły: 36. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni), 33. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Łukęcina i Pustkowa - 621 km w 20 dni, ze Świnoujścia - 600 km w 19 dni) oraz 25. Pielgrzymka Ełcka, w ramach której grupa z Suwałk przeszła 559 km w 17 dni.

 

W sierpniu do sanktuarium przybędą jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na obchodzoną 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku obchody będą połączone z głównymi uroczystościami 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.

 

Biuro prasowe Jasnej Góry, które przygotowało pielgrzymkową statystykę, podziękowało wszystkim przewodnikom pieszych pielgrzymek za życzliwą współpracę i przekazanie danych statystycznych.

 

PAP

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie