W KPRM odprawa ministrów w związku z sytuacją po nawałnicach

Polska
W KPRM odprawa ministrów w związku z sytuacją po nawałnicach
Polsat News

Usuwane są awarie energetyczne. Najważniejsze, aby zapewnić dopływ prądu do gospodarstw domowych. Myślę, że w ciągu najbliższej doby powinien wszędzie już dotrzeć prąd - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po odprawie ministrów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele resortów zaangażowanych w akcję ratunkową na terenach dotkniętych przez żywioł - ministerstw infrastruktury i budownictwa, MON, MSWiA, resortów rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; zdrowia; energii; rolnictwa i środowiska.

 

Z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych od piątku strażacy w całym kraju interweniowali ponad 20 tys. razy.

 

- Ten żywioł, który dokonał tych zniszczeń, był niewyobrażalny i myślę, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim w jakiś sposób dotknięci skalą tego co się wydarzyło. Ale musimy pamiętać o tym, że w takich sytuacjach oczywiście to współdziałanie i działanie wzajemne jest niezwykle istotne. Dlatego chcę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy włączyli się w akcję ratunkową, w pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebowali, w usuwanie skutków tego żywiołu - powiedziała premier Szydło

 

Podziękowała wszystkim zaangażowanym w pomoc po nawałnicach. - Dziękuję państwu za ten solidaryzm. Ta nasza wspólna empatia, którą państwo okazujecie tym poszkodowanym, to jest wielka rzecz. I na pewno wspólne działanie jest tutaj niezwykle istotne - mówiła

 

Tragiczny bilans nawałnic

 

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 51 zostało rannych, w tym 12 strażaków. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z około 3 tys. budynków, w tym ponad 2 tys. mieszkalnych.

 

W poniedziałek MSWiA poinformowało o pomocy dla 6 tys. rodzin poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota przewidziana na wypłaty to blisko 31 mln zł. Poszkodowani mogą się zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany.

 

Ponadto przewidziano możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remonty domów. Te środki będą rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana w przypadku ubiegania się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

 

PAP

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie