Policja poszukuje żony prezydenta Zimbabwe. Miała pobić modelkę

Świat
Policja poszukuje żony prezydenta Zimbabwe. Miała pobić modelkę
PAP/EPA/AARON UFUMELI

Południowoafrykańska policja podała we wtorek, że nie wie, gdzie obecnie znajduje się żona prezydenta Zimbabwe. Grace Mugabe podejrzana jest o zaatakowanie młodej kobiety. Wcześniej minister ds. policji RPA Fikile Mbalula powiedział, że stawiła się na komisariacie.

- Nie wiemy obecnie, gdzie się znajduje Grace Mugabe. Negocjacje ws. oddania się podejrzanej (w ręce policji) nie zostały zakończone - powiedział w rozmowie z AFP rzecznik policji Vishnu Naidoo. Dodał, że policja rozmawia z prawnikami podejrzanej.

 

"Minister ds. policji został poinformowany", że Mugabe ma rano stawić się na policji - tłumaczył Naidoo. Gdy wypowiadał się dla prasy, "wiedział, że ma do tego dojść, jednak chwilę później dowiedział się, że ostatecznie tak się nie stało".

 

Minister mówił wcześniej we wtorek, że 52-letnia Mugabe, która jest uważana za możliwą następczynię swego męża Roberta Mugabego, współpracuje z policją, "sama oddała się w jej ręce", zostanie oskarżona o zaatakowanie młodej kobiety w weekend w Johannesburgu i jeszcze we wtorek stanie przed sądem.

 

Była już oskarżana o napaści podczas podróży

 

W poniedziałek 20-letnia modelka Gabriella Engels złożyła skargę na Grace Mugabe, która przyjechała do RPA na leczenie. Kobieta twierdzi, że gdy w niedzielę wieczorem przebywała ze znajomymi w pokoju hotelowym w Johannesburgu, pierwsza dama wtargnęła do pomieszczenia i zaczęła ją bić. Portal News24 podał, że Engels przebywała wówczas z synami pani Mugabe. Według modelki ochroniarze pierwszej damy przyglądali się atakowi.

 

Grace jest wymieniana wśród możliwych następców swego męża. 93-letni Mugabe to najstarszy przywódca na świecie i na razie nic nie wskazuje na to, by wkrótce zamierzał ustąpić. Już ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach w 2018 roku.

 

Agencja AP przypomina, że Grace Mugabe była już oskarżana o napaści podczas podróży, m.in. w 2009 roku w Hongkongu, gdy o pobicie oskarżył ją pewien fotograf.

 

Mugabe jest przewodniczącą ligi kobiet w Afrykańskim Narodowym Związku Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF), partii rządzącej w Zimbabwe.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie