"To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna". Prezydent na obchodach Święta Wojska Polskiego

Polska

- Jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce, i ci, którzy sprawują dziś władzę, i ci, którzy są w opozycji, rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne. A dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia. I to jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja armia prywatna - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przemawiał przed Belwederem. Miały tam miejsce kulminacyjne uroczystości Święta Wojska Polskiego przypadającego w rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 

Andrzej Duda podkreślił, że "polskie władze starają się w jak najlepszym stopniu realizować te potrzeby, które ma dzisiaj polska armia, że czynimy wszystko, aby móc wydawać jak największe środki na modernizację polskiej armii, że czynimy wszystko, aby odwrócić niekorzystne zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, bo popełniono wiele pomyłek"

 

- Ale wierzę w to głęboko, że te pomyłki można naprawić. Ale wierzę w to głęboko, tak jak udało się odwrócić tendencję do finansowania obronności, do wydatków na polską armię, że da się również odwrócić te niekorzystne zmiany w systemie dowodzenia - stwierdził.

 

"Są różne koncepcje i różne wizje"

 

- Oczywiście są różne koncepcje, są różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce i ci, którzy sprawują dzisiaj władzę i ci, którzy są w opozycji, rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne. A dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia. I to jest armia Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jest niczyja armia prywatna. To jest armia, którą musimy wspólnie kształtować, to jest armia dla której dobra musimy wspólnie pracować, bo jest to armia, która własną piersią broni Rzeczypospolitej. Dzięki, której Rzeczpospolita jest wolna, suwerenna i niepodległa - podkreślił.

 

"Wszyscy polscy żołnierze zasługują na szacunek"

 

- Wierzę, że w procesie modernizacji sił zbrojnych zachowamy jedność jako politycy i będziemy także umieli zachować jedność w ramach polskiej armii - mówił prezydent Andrzej Duda. - Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować - dodał.

 

Prezydent zaznaczył, że wierzy, iż uda się osiągnąć poziom wydatków 2,5 proc. PKB na obronność do 2030 roku.

 

Jak mówił, najważniejszym zadaniem jest to, byśmy "umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę".

 

- Polska armia jest jedna i nie można jej różnicować poprzez rodzaje wojsk czy jakąkolwiek inną klasyfikację. Wszyscy polscy żołnierze i wszystkie jednostki zasługują na szacunek, bo szacunek dla polskiego żołnierza, jego trudu, jego bohaterstwa, jego odwagi, gotowości obrony ojczyzny musi być zachowany w całym społeczeństwie, od władz aż do zwykłego obywatela - zaznaczył prezydent.

 

Prezydent: w 1920 r. wszyscy stanęli razem

 

- Wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od ambicji - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Jak ocenił, to był wielki pokaz polskiego ducha.

 

- Ten przełom nastąpił właśnie w Święto Matki Boskiej Zielnej, święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przecież polscy rycerze tyle wieków wcześniej stając do walki śpiewali "Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja". Dlatego, że wierzyli gorąco, całym sercem, w opiekę Matki Najświętszej nad nimi i nad ojczyzną - powiedział prezydent.

 

"Umieli się zgodzić i zrealizowali genialny plan"

 

Jak podkreślił, przeświadczenie o "tej właśnie opiece - a więc wiara - dodała sił ponad milionowi naszych żołnierzy wtedy, w 1920 r. tamtego 15 sierpnia. Dlaczego? Dlatego, że to był niezwykle i jest niezwykle ważny element polskiego ducha. To był wielki pokaz polskiego ducha, którego nie udało się zdławić przez ponad 120 lat zaborów. Który nie tylko potrafił wydobyć Polskę na niepodległość (...), ale potrafił także odeprzeć późniejszą napaść, potrafił - mimo skrwawienia naszego narodu - stanąć ponad wszelkimi podziałami i dlatego był to nasz wtedy wielki sukces. Że wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, niezależnie od różnic w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od ambicji".

 

Prezydent zauważył, że z jednej strony był Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski, "z drugiej byli generałowie, choćby generał Rozwadowski, geniusz strategiczny, umieli się zgodzić i zrealizowali genialny plan przeciwuderzenia, przełamującego rosyjskie linie, przełamującego front". Jak dodał, "skończyło się to klęską bolszewików, mimo, że wydawało się, że wojnę już wygrali"

 

Uroczyste obchody

 

Rano  okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się msza w warszawskiej katedrze polowej. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, generalicja, kadra oficerska, żołnierze WP, kombatanci, przedstawiciele policji, harcerze oraz liczni mieszkańcy Warszawy.

 

Potem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Następnie w specjalnym samochodzie przyjechał przed Belweder i przywitał się z wojskiem.

 

 

Uroczystości zakończył defilada. Przemarsz pododdziałów poprzedziła parada lotnicza z udziałem ponad 60 samolotów i śmigłowców. Alejami Ujazdowskimi przedefilowało 1500 żołnierzy, w tym 900 w kolumnach marszowych i blisko 500 w pojazdach.

 

W tym roku bez nominacji generalskich

 

W tym roku prezydent nie wręczył nominacji generalskich. Jako powód ośrodek prezydencki podał trwające prace nad zmianą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz brak uzgodnień w tej sprawie. Prezydent odznaczy natomiast dowódcę wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Bena Hodgesa.

 

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

 

PAP, polsatnews.pl

kan/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie