Nie żyje aktor Andrzej Blumenfeld. Miał 66 lat

Polska
Nie żyje aktor Andrzej Blumenfeld. Miał 66 lat
Flickr/Fryta73

Blumenfeld zagrał w ponad 40 filmach. Był też aktorem dubbingowym. Użyczył też głosu m.in. Rubeusowi Hagridowi w sadze o Harrym Potterze czy Anakinowi Skywalkerowi w "Gwiezdnych wojnach". Zmarł w Warszawie w wieku 66 lat.

Urodził się 12 sierpnia 1951 r. w Zabrzu. W 1973 roku ukończył Wydział Aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Debiutował w Teatrze Narodowym rolą Posłańca w Antygonie Sofoklesa w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1973). Od 1997 do 2012 roku pracował w zespole Teatru Narodowego, a od 2013 roku związany był z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

 

Blumenfeld zagrał w ponad 40 filmach. Na ekranie debiutował w 1974 roku rolą Bielinka w obyczajowym filmie telewizyjnym "Padalce" Romana Wionczka. Potem mieliśmy okazję oglądać go w: "Kornblumenblau", "Różyczce", "Pianiście", "Janie Pawle II". "Pierścionku z orłem w koronie", "Obywatelu Piszczyku" i "Pułkowniku Kwiatkowskim". Grał także w serialach, m.in. w "Miodowych latach" czy w "Pensjonacie pod Różą".

 

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 za zasługi w pracy artystycznej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

polsatnews.pl

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie