"Apeluję, żeby nie lansowali się na krzywdzie". Błaszczak o politykach opozycji

Polska

- Apeluję do pań i panów z totalnej opozycji, żeby nie lansowali się na tej krzywdzie, która została wyrządzona, żeby nie prowadzili kampanii w sytuacji, w której jest prowadzona akcja ratunkowa - powiedział we wtorek Mariusz Błaszczak po odebraniu meldunków dot. sytuacji pogodowej po nawałnicach. Szef MSWiA - jak mówił - odniósł się w ten sposób do "ataków polityków totalnej opozycji w sieci".

We wtorek szef MSWiA odebrał meldunki dotyczące sytuacji pogodowej po nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły nad Polską. W wideokonferencji uczestniczyli także komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski, wojewodowie i komendanci PSP z pięciu najbardziej poszkodowanych województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

 

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że pomoc została uruchomiona i środki trafiły na konta samorządów. - Już od wczoraj gminy mają pieniądze i sukcesywnie uruchamiają wsparcie - powiedział na briefingu Błaszczak.

 

"Straty i problemy są sukcesywnie usuwane"

 

Jak zaznaczył, ze wszystkich dróg zostały usunięte powalone drzewa, a także zapewniony jest dostęp wody. Jak mówił, w sobotę odciętych od dostaw energii elektrycznej było pół miliona odbiorców, dziś jest to niespełna 27 tys. - Te straty i problemy są sukcesywnie usuwane - podkreślił szef MSWiA.

 

Poinformował, że od poniedziałku wieczór trwa akcja, której zadaniem jest udrożnienie rzeki Brda, gdzie powalone przez silny wiatr drzewa spowodowały zatory i spiętrzenie wody. Jak podkreślił, akcja, w której bierze udział także wojsko, jest trudna technicznie. - Prace trwają. Szacujemy, że w ciągu najbliższych dni zostaną one wykonane - powiedział Błaszczak.

 

Podkreślił, że we współpracy z wojewodami i samorządami trwa szacowanie szkód. Jak przypomniał, w poniedziałek podjęto decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota, która zostanie wypłacona, to prawie 31 mln zł. Środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

 

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

 

Jak dodał, we wtorek po południu premier Beata Szydło uda się do woj. pomorskiego, a on - do kujawsko-pomorskiego. Minister podziękował strażakom PSP i OSP za ich pracę, zaangażowanie i ofiarność.

 

Przypomniał, że MSWiA przygotowało projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej - System ostrzegania wymaga modernizacji. Jest przygotowana ustawa dotycząca pomocy w takiej sytuacji. Ten system powinien być zmodernizowany - powiedział Błaszczak.

 

W myśl projektu, podstawą systemu alarmowania mają być syreny alarmowe, a także informacje radiowe oraz graficzne i tekstowe w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane abonentom telefonii komórkowej znajdującym się w zagrożonym rejonie.

 

Apelował też do polityków opozycji, by "nie lansowali się na krzywdzie". W ten sposób - jak mówił - odniósł się do "ataków polityków totalnej opozycji w sieci".

 

Działania rządu skrytykował m.in. szef PO Grzegorz Schetyna: "Dziś zamiast defilady #WOT powinny pomagać poszkodowanym ludziom. Wstyd dla @MON_GOV_PL i @BeataSzydlo. To jest państwo teoretyczne" - napisał Schetyna na Twitterze.

 

PAP, Polsat News

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie