Marsz NATO na wschód. Reportaż z przerzutu żołnierzy Sojuszu do Polski

Polska

"Cztery (...) elastyczne i interoperacyjne wielonarodowe grupy bojowe są gotowe i zdolne do powstrzymania, a jeśli to konieczne, natychmiastowego reagowania na jakąkolwiek agresję w porozumieniu z siłami narodowymi" - głosi deklaracja dotycząca obecności NATO na "flance wschodniej", podpisana przez Polskę, USA, Kanadę, Niemcy, Wielką Brytanię, Litwę, Łotwę i Estonię.

Podczas szczytu NATO w Warszawie, w lipcu 2016 r. państwa Sojuszu zdecydowały m.in., że z powodu z agresywnej polityki Rosji w Polsce, krajach bałtyckich i Rumunii, czyli na tzw. wschodniej flance NATO, konieczne jest zwiększenie liczebności bojowych sił natowskich.

 

Jedna z czterech międzynarodowych batalionów Sojuszu stacjonuje w Polsce - w bazie w Orzyszu na Mazurach. Ponad tysiąc żołnierzy NATO szkoli się i współpracuje z polskimi jednostkami. Są już po pierwszych poligonowych ćwiczeniach PUMA 2017.
 
Reporterka Polsat News Olga Owczarek, jako jedyna polska dziennikarka, miała możliwość uczestniczyć w przerzucie amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich żołnierzy do Polski i relacjonować ten historyczny konwój. 
 
Jej reportaż " Marsz NATO na wschód" wyjaśnia, po co przyjechali, co wiedzą o Polsce, jaką mają zdolność bojową i w jakiej sytuacji ich siła może być potrzebna.

 

Polsat News

Olga Owczarek/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie