Chcieli wybudować most-ogród na Tamizie. Inwestycja nie dojdzie jednak do skutku

Biznes
Chcieli wybudować most-ogród na Tamizie. Inwestycja nie dojdzie jednak do skutku
gardenbridge.london

Fundusz powierniczy planujący budowę na Tamizie w centrum Londynu mostu-ogrodu, który miał kosztować 200 milionów funtów, poinformował w poniedziałek o wycofaniu się z inwestycji, tłumacząc, że nie udało się uzyskać niezbędnych środków na jej realizację.

Garden Bridge Trust poinformował o rezygnacji z dalszych prac nad projektem; w kwietniu swoje poparcie dla budowy dostępnego tylko dla pieszych mostu-ogrodu wycofał burmistrz Londynu Sadiq Khan, a powiernicy organizacji nie zdołali od tego czasu uzyskać środków z alternatywnych, prywatnych źródeł finansowania.

 

Pomysł pojawił się już w 1998 roku

 

Pomysł zbudowania wyjątkowej zielonej przeprawy przez Tamizę pojawił się w 1998 roku i miał być sposobem na uhonorowanie pamięci księżnej Diany, która w 1997 roku zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Prace nad jego realizacją przyspieszyły w 2012 roku, a w 2013 plan zyskał aprobatę ówczesnego burmistrza Londynu Borisa Johnsona i ówczesnego ministra finansów George'a Osborne'a, którzy zapewnili o swoim wsparciu dla projektu i zadecydowali o przekazaniu publicznych środków na ten cel.

 

Po latach opóźnień i przy braku zewnętrznego dofinansowania nowy burmistrz brytyjskiej stolicy Khan zlecił na jesieni 2016 roku przygotowanie niezależnego raportu, który miał zweryfikować, czy realizacja inwestycji leży w interesie mieszkańców Londynu.

 

Miesiąc później brytyjski odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że były premier David Cameron podjął decyzję o przyznaniu dalszych środków publicznych na budowę mostu wbrew ostrzeżeniom swoich doradców, że projekt może nie zostać zrealizowany. Sprzeciw wyrażali także mieszkańcy Londynu.

 

Burmistrz Londynu wycofał swoje poparcie

 

Po publikacji zleconej przez Khana 40-stronicowej analizy opłacalności projektu burmistrz Londynu wycofał swoje poparcie dla niego i powiedział, że most-ogród zostanie zbudowany tylko wtedy, gdy autorom pomysłu uda się pozyskać niezbędne pieniądze ze źródeł prywatnych.

 

Khan tłumaczył w poniedziałek, że jego obowiązkiem jest "zapewnienie, że pieniądze podatników są wydawane rozsądnie", a "londyńczycy, tak jak i on sam, będą bardzo źli, że podatnicy stracili miliony funtów, jakie były burmistrz obiecał na projekt, który nie doszedł do skutku".

 

Jak podało BBC, dotychczasowe prace przygotowawcze kosztowały co najmniej 37,4 miliona funtów, a kolejne dziewięć milionów funtów mogą pochłonąć istniejące już zobowiązania.

 

Zgodnie z projektem nowy most miał mieć 366 metrów długości oraz 30 metrów szerokości, a znaleźć się na nim miały drzewa, krzewy i rośliny ozdobne, tworząc duży park w centrum miasta.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie