Ziobro: sądy rodzinne będą obowiązane zawiadamiać prokuraturę o krzywdzie dzieci

Polska
Ziobro: sądy rodzinne będą obowiązane zawiadamiać prokuraturę o krzywdzie dzieci
Polsat News

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby sądy rodzinne miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka oraz o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej. Zgłoszenie, w trybie pilnym, takiej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zapowiada szef resortu Zbigniew Ziobro.

- Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda - powiedział Ziobro.

 

"Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by reagować natychmiast"

 

Art. 59 Kpc stanowi: "Sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której udział jego uważa za potrzebny" - co oznacza tylko możliwość zawiadomienia prokuratury. Nowela ma nałożyć na sądy rodzinne taki obowiązek - gdy dobro dziecka jest zagrożone i gdy są prowadzone z urzędu postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

 

- Życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione. Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by reagować natychmiast, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że w jakiejś rodzinie dziecku dzieje się krzywda. Muszą działać, zanim dojdzie do większej tragedii - dodał minister sprawiedliwości-prokurator generalny.

 

Przyznał, że ta inicjatywa jest odpowiedzią na głośne ostatnio przypadki drastycznych przestępstw wobec dzieci: skatowania na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry; znęcania się nad dwumiesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki czy próby samobójczej maltretowanej przez matki 10-latki z Zamościa.

 

"Nowelizacja wymusi współpracę sądów z prokuraturą"

 

- Do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ale prokuratorzy o tym nie wiedzą, ponieważ sądy nie mają obowiązku ich o tym informować - podkreślił Ziobro. - A to właśnie prokuratorzy mają największe możliwości działania. Mogą - w odróżnieniu od kuratorów czy organów opieki społecznej - zbierać i zabezpieczać dowody, a w skrajnych przypadkach wnioskować o areszt wobec osób, które dopuszczają się przemocy wobec dzieci - oświadczył.

 

- Nowelizacja wymusi współpracę sądów z prokuraturą. Pozwoli prokuratorom na szybką i stanowczą reakcję, na skuteczniejszą walkę z patologicznymi zachowaniami wobec dzieci - ocenił Ziobro. Dlatego - jak zapowiedział - projekt nowelizacji art. 59 Kpc zostanie w trybie pilnym skierowany do prac legislacyjnych.

 

Obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb

 

Od 13 lipca obowiązują nowe przepisy, zwiększające karnoprawną ochronę dzieci - ofiar przestępstw. Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka nowelizacja podwyższa kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci. Nakłada również na obywateli prawny obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb - jeśli wiedzą o takich przestępstwach.

 

- Osoba, która w tym przypadku ma wiarygodną informację o usiłowaniu lub dokonaniu przestępstwa na szkodę dziecka, ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję, jeśli tego nie zrobi poniesie odpowiedzialność karną - mówiła niedawno sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Zwróciła uwagę, że takie osoby, jak kuratorzy, pracownicy społeczni czy funkcjonariusze policji, powinny być szczególnie uwrażliwieni na przypadki, gdy można podejrzewać, że dziecku dzieje się krzywda.

 

Zgodnie z tymi nowymi przepisami, sądy w sprawach karnych będą obligatoryjnie sprawdzać, czy w wyniku danego przestępstwa nie ucierpiało dziecko. Jeśli ucierpiało, wymierzona kara byłaby wyższa.

 

PAP

 

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie