"Kamiński i Ziobro odwiedzają sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - były wiceprzewodniczący TK o wizytach polityków

Polska
"Kamiński i Ziobro odwiedzają sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - były wiceprzewodniczący TK o wizytach polityków
Polsat News

Profesor Stanisław Biernat, były wiceprzewodniczący TK w wywiadzie dla portalu onet.pl ujawnił, że był świadkiem wizyt posła Arkadiusza Mularczyka i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła w Trybunale. Biernat dodał, iż "wie od pracowników, że bywał tam też minister Zbigniew Ziobro i koordynator specsłużb Mariusz Kamiński". "Nieuprawnione sugestie i interpretacje" - odpowiedział TK.

- Członkowie rządu i politycy PiS regularnie goszczą w Trybunale i to w części, gdzie nie można wejść bez imiennego zaproszenia od konkretnego sędziego - powiedział prof. Biernat.

 

Odwiedziny przed orzeczeniem

 

Profesor uważa to za kłopot, gdyż Ziobro jest wnioskodawcą wielu spraw, którymi zajmuje się TK, jednocześnie będąc prokuratorem generalnym. Mariusza Kamińskiego natomiast będzie dotyczyć orzeczenie Trybunału dotyczące jego ułaskawienia.

 

Sąd pierwszej instancji uznał byłego szefa Centralnego Biura Śledczego za winnego przekroczenia uprawnień w związku z podjętymi przez niego działaniami podczas tzw. "afery gruntowej" z 2007 r. Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę przed wykorzystaniem całej drogi sądowej.

 

Sąd Najwyższy podważył decyzję prezydenta 1 czerwca, uzasadniając, że bez prawomocnego wyroku oskarżony pozostaje niewinny i nie można go ułaskawić. O zasadności decyzji SN będzie orzekał Trybunał Konstytucyjny.

 

"Nie jest zorientowany w tym co się dzieje"

 

- Z kolei Mularczyk jest wnioskodawcą w kontrowersyjnych sprawach, choćby w sprawie wyboru prof. Małgorzaty Gersdorf na I prezesa Sądu Najwyższego - dodał Biernat. 

 

Arkadiusz Mularczyk odpowiedział byłemu sędziemu, że wobec Trybunału występuje jako poseł w imieniu Sejmu. - Biernat chyba nie jest ostatnio zorientowany w tym co się dzieje w TK - powiedział poseł.

 

Minister Warchoł z kolei odpowiedział, że często odwiedza budynek Trybunału, gdyż wraz z sędzią TK prof. Mariuszem Muszyńskim wspólnie pracują nad Księgą Jubileuszową prof. Bogusława Banaszaka, a z sędzią Michałem Warcińskim piszą Encyklopedię Prawa w języku angielskim. Warchoł uczestniczył również w wykładach prof. Zdzisława Krasnodębskiego i Bronisława Wildsteina odbywających się w TK.

 

"Nieuprawnione sugestie i interpertacje"

 

Trybunał Konstytucyjny z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje - napisało w oświadczeniu biuro TK odnosząc się do wypowiedzi Biernata dla Onet.pl.

 

"Trybunał Konstytucyjny z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się konstytucyjnych organów władzy stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa, co exlpicite wynika z preambuły Konstytucji RP" - napisano w oświadczeniu.

 

onet.pl, PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie