Egipt: po katastrofie kolejowej aresztowano maszynistów obu pociągów

Świat
Egipt: po katastrofie kolejowej aresztowano maszynistów obu pociągów
PAP/EPA/Hazem Gouda

Egipska prokuratura nakazała w niedzielę aresztowanie na 15 dni czterech osób, w tym dwóch maszynistów, w związku z katastrofą kolejową, w której w piątek na obrzeżach Aleksandrii zginęło 49 ludzi - informują źródła sądowe. Pociąg nadjeżdżający z Kairu uderzył tam w tył pociągu, który zatrzymał się na stacji Chorszid po przybyciu do Aleksandrii z Port Saidu.

Prokuratura nakazała osadzenie w areszcie śledczym maszynistów obu pociągów, pomocnika maszynisty pociągu jadącego z Kairu oraz pracownika wieży obserwacyjnej. Prokuratorzy zażądali również próbek krwi i moczu maszynisty kairskiego pociągu, by zbadać je na obecność narkotyków.

 

Źródła sądowe, które przekazały te informacje, zastrzegły sobie anonimowość.

 

Wsparcie dla bliskich ofiar

 

Egipska agencja MENA poinformowała, że w związku z katastrofą prokuratura zleciła przesłuchanie szefa zarządu egipskich kolei i dziewięciu innych osób.

 

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi obiecał jak najszybsze wyjaśnienie przyczyn katastrofy i złożył kondolencje bliskim ofiar. Zapowiedział też, że rodziny ofiar otrzymają po 50 tys. funtów egipskich (ok. 2,4 tys. euro) odszkodowania.

 

Minister transportu Hiszam Arafat powiedział w sobotę na spotkaniu z prezydentem, że przyczyną katastrofy był błąd człowieka. Wskazywał przy tym na konieczność ręcznego przeprowadzania wielu operacji na kolei i na zły stan infrastruktury kolejowej.

 

1249 wypadków w rok

 

Egipcjanie od lat skarżą się, że władze zaniedbują infrastrukturę kolejową i podstawowe standardy bezpieczeństwa, co prowadzi do wielu wypadków. Według danych opublikowanych ostatnio przez egipski urząd statystyczny, w ubiegłym roku wydarzyło się w Egipcie 1249 wypadków kolejowych, najwięcej od 2009 roku, gdy było ich 1577.

 

W lutym 2002 roku doszło do najtragiczniejszej dotąd katastrofy kolejowej w historii Egiptu - w zatłoczonym pociągu jadącym z Kairu do Luksoru wybuchła butla z gazem; w wywołanym tym zdarzeniem pożarze zginęło ponad 370 ludzi.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie