Błaszczak: okoliczności tragedii na obozie w Suszku zostaną zbadane

Polska

- Działania wyjaśniające już podjęła prokuratura, będą wyciągnięte wnioski - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak odnosząc się do tragedii w Suszku (Pomorskie). Tamtejszy obóz harcerski został zniszczony przez nawałnicę. Zginęły dwie nastolatki, 20 osób jest rannych. Błaszczak dodał, straż pożarna skontroluje podobne obozy w całej Polsce.

W sobotę, szef MSWiA wziął udział telekonferencji, podczas której odbierał meldunki dotyczące sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami.

 

Komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w teren

 

Jak zaznaczył, straż pożarna sprawdzi "co się dzieje w każdym z takich obozów" jak w Suszku.

 

- Każdy obóz jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Sprawdzimy, co się dzieje w każdym z nich. Rozmawiałem z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej. Poszczególni komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w miejsca, w których są zorganizowane te obozy, żeby sprawdzić przygotowanie i żeby być gotowym w sytuacji, która wymagałaby interwencji ze strony straży pożarnej - podkreślił szef MSWiA.

 

Błaszczak podziękował też strażakom za "ofiarność i zaangażowanie" podczas usuwania skutków nawałnic. - To ofiarna postawa funkcjonariuszy i druhów straży pożarnej spowodowała, że akcje ratunkowe zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie, że życie, zdrowie i mienie tych którzy byli zagrożeni, zostało ochronione - mówił.

 

"Zrobimy wszystko, żeby nie doszło do tego ponownie"

 

- Odprawę rozpocząłem od złożenia kondolencji rodzinom ofiar. Niestety, pięć ofiar tej nocnej nawałnicy w województwie pomorskim, w tym dwójka dzieci. To jest oczywiście tragedia. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są, jak wiemy, ograniczone ze względu na siły natury - mówił minister.

 

Szef MSWiA poinformował, że rozmawiał z ministrem energii na temat skutków nawałnic i jak podkreślił, firmy energetyczne przystąpiły już do usuwania awarii

 

Kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach

 

- Zwróciłem się do wojewodów do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzić kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich, miejsc, które mają charakter obozów, nie są zorganizowane w budynkach, tylko pod namiotami - relacjonował.

 

Według szefa MSWiA z prognozy pogody wynika, że front burzowy przesuwa się na wschód, północny-wschód. Jak powiedział Błaszczak, rozmawiał z wojewodą warmińsko-mazurskim w tej sprawie, bo - jak mówił - "szczególnie właśnie w tym województwie należy przeprowadzić taką kontrolę".

 

Poinformował, że rozmawiał z komendantem głównym PSP o organizacji szkoleń przeprowadzanych przez straż pożarną dla harcerzy, tak by byli przygotowani do odpowiedniej reakcji w sytuacji zagrożenia.

 

 

PAP, fot: PAP/Jakub Kamiński, wideo: Polsat News

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie