Prokuratura prowadzi śledztwo ws. 500 mln zł kredytu dla SK Banku. Kredytodawcą był Narodowy Bank Polski

Polska
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. 500 mln zł kredytu dla SK Banku. Kredytodawcą był Narodowy Bank Polski
Polsat News

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NBP w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi - poinformowała Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

- Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi wielowątkowe śledztwo ws. nadużycia zaufania przez władze Spółdzielczego Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (znanemu jako SK Bank - red.) oraz nieprawidłowości stwierdzone w działaniu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. W tym postępowaniu dotychczas zarzuty przedstawiono i odebrano wyjaśnienia od 33 osób. Wobec 19 osób skierowano akty oskarżenia, w tym wobec ośmiu osób wraz z wnioskami (...) o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy - powiedziała Calów-Jaszewska.

 

Kredyty miały być przeznaczone na bieżącą działalność

 

Prokurator wyjaśniła, że osobom tym zarzucono m.in. doprowadzenie SK Banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w związku z udzielonymi kredytami obrotowymi oraz inwestycyjnymi. Według dokumentów kredyty miały być przeznaczone na bieżącą działalność ustalonych podmiotów gospodarczych, jednak faktycznie zostały przeznaczone na inne cele.

 

Prokurator dodała, że zarzuty, które postawiono w tym śledztwie dotyczą również przedkładania poświadczających nieprawdę operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych, które zawierały nieprawdziwą wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie kredytu.

 

Zarzut niedopełnienia obowiązków przez NBP

 

- Kolejnym wątkiem jest przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków zarządu Narodowego Banku Polskiego w związku z procedurą udzielenia Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie kredytu refinansowego w kwocie 500 mln zł na przywrócenie płynności. W toku śledztwa zachodzi konieczność ustalenia zasadności podjęcia uchwały o udzielenie tego kredytu refinansowego oraz ustalenia, czy dokonano rzetelnej oceny zdolności banku do jego spłaty - poinformowała Calów-Jaszewska.

 

Zaznaczyła, że postępowanie toczy się "w sprawie" i w ciągu dwóch-trzech miesięcy może zostać podjęta jakaś decyzja. Według prokurator postępowanie to jest bardzo zaawansowane, bowiem wątek pojawił się w śledztwie około rok temu.

 

- Na pewno zgromadzono dokumentację oraz przesłuchano szereg świadków - zapewniła.

 

Dodała, że prokuratura nie prowadzi postępowania w sprawie udzielenia przez Ministerstwo Finansów gwarancji kredytowej.

 

Upadłość SK Banku

 

Jeszcze trzy lata temu SK Bank był największym bankiem spółdzielczym w Polsce. Upadł po kredytach udzielonych grupie Dolcan - warszawskiemu deweloperowi.

 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny musiał wypłacić poszkodowanym klientom ponad 2 miliardy złotych. Resort finansów zapłacił NBP 184 mln zł tytułem gwarancji.

 

PAP, polsatnews.pl

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie