19-letni Ukrainiec skazany w Rosji za terroryzm. Zamierzał podłożyć bombę w Rostowie

Świat
19-letni Ukrainiec skazany w Rosji za terroryzm. Zamierzał podłożyć bombę w Rostowie
commons.wikimedia.org/Brücke-Osteuropa/Public domain

Pochodzący z Ukrainy 19-letni Artur Panow został w piątek skazany przez rosyjski sąd na osiem lat kolonii karnej pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego w 2015 roku w Rostowie nad Donem na południu Rosji. Gdy go zatrzymano miał mieć przy sobie ładunek wybuchowy.

Sąd uznał Panowa za winnego przygotowywania ataku terrorystycznego, nielegalnego konstruowania materiałów wybuchowych oraz publicznego usprawiedliwiania terroryzmu.

 

Współoskarżony w tej sprawie obywatel Rosji Maksim Smyszlajew został skazany na 10 lat więzienia pod zarzutem pomocy w przygotowaniu ataku.

 

W maju Artur Panow skierował do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę o naruszenie podczas dochodzenia kilku artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w tym prawa do wolności i nietykalności osobistej oraz prawa do sprawiedliwego sądu.

 

Apelował również o to, by pozwolono mu na powrót na Ukrainę. Wielokrotnie ogłaszał głodówki.

 

O przygotowywanie zamachu terrorystycznego na terenie Rosji był oskarżony także 61-letni Ukrainiec Ołeksij Syzonowicz. Pod koniec lipca sąd skazał go na 12 lat kolonii karnej.

 

Śledczy twierdzą, że w maju 2016 roku Syzonowycz zamierzał przyjechać do Kamieńska Szachtyńskiego przy granicy z Ukrainą, by sfotografować i obejrzeć dwa dworce w celu wyboru miejsca do podłożenia ładunków wybuchowych.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie