Kolejne ogniska ASF na wschodzie kraju. Rozpoczęto likwidację stad
Kolejnych pięć ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej potwierdzono w gospodarstwach w województwie podlaskim i lubelskim - poinformował w czwartek Główny Lekarz Weterynarii. Dotąd w Polsce odnotowano 70 ognisk ASF u świń.
Jak podano w czwartkowych komunikatach, ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
W sumie w pięciu gospodarstwach na terenie dwóch województw przebywało blisko 200 świń; w gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją stad.
Zwierzęta uśpione i zutylizowane
Cztery ogniska ASF wykryto w województwie lubelskim, w gminach: Międzyrzec Podlaski, Włodawa, Hanna i Podedwórze. Najliczniejsze gospodarstwo w Lubelskiem utrzymywało blisko 140 świń. Natomiast w Podlaskiem, ASF wykryto w gospodarstwie w gminie Jedwabne; utrzymywano w nim 12 zwierząt.
Gospodarstwa, w którym wdrożono procedury związane z likwidacją choroby (zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane), znajdują się w tzw. obszarze zagrożenia ASF, wyznaczonym po wykryciu wcześniejszych ognisk tej choroby u świń.
Choroba jest niegroźna dla ludzi
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w naszym kraju w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 430 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików - red.).
Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze