Jednego z chłopców rozebrano do naga i kazano mu przejść przez korytarz. RPO o "nieludzkim traktowaniu" w poprawczaku

Polska
Jednego z chłopców rozebrano do naga i kazano mu przejść przez korytarz. RPO o "nieludzkim traktowaniu" w poprawczaku
pixabay/ErikaWittlieb

RPO zwrócił się do resortu sprawiedliwości o wyjaśnienia w zw. z przypadkami "nieludzkiego traktowania podopiecznych" zakładu poprawczego w Sadowicach (dolnośląskie). Jednego z chłopców m.in. rozebrano do naga i kazano mu przejść przez monitorowany korytarz.

O wyjaśnienia Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się również do prezesa wrocławskiego sądu okręgowego, którego przedstawiciel przeprowadzał w tym czasie rutynową wizytację placówki i nie dostrzegł problemu.

 

Jak powiedział zastępca dyrektora Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur Przemysław Kazimirski, na początku czerwca przedstawiciele KMPT wizytowali Zakład Poprawczy w Sadowicach pod kątem dostępu nieletnich do świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii i leczenia uzależnień. Przy okazji wizyty wyszło na jaw szereg nieprawidłowości dot. legalności stosowania, prawidłowości wykonania i dokumentowania środków przymusu bezpośredniego stosowanych wobec wychowanków zakładu.

 

Na podstawie nagrań z monitoringu oraz rozmów z podopiecznymi ujawniono m.in. sytuację, w której jednemu z chłopców założono pas obezwładniający, rozebrano go do naga i przeprowadzono przez monitorowany korytarz do innego pomieszczenia.

 

W kolejnym przypadku nieletniemu założono pas obezwładniający, kajdanki na nogi i kask ochronny, a następnie pozostawiono go w pomieszczeniu bez łóżka, w samych spodniach od piżamy i nie pozwalano położyć się i odpocząć.

 

"Nieudolność personelu placówki w stosowaniu środków przymusu i brak wiedzy"

 

Jak wyjaśnił Kazimirski, środki przymusu bezpośredniego, które można zastosować w zakładzie poprawczym to: siła fizyczna, kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający i izba izolacyjna. Brak jest natomiast podstaw prawnych do stosowania kajdanek i kasku ochronnego.

 

- To co jest jeszcze zauważalne to nieudolność personelu placówki w stosowaniu tych środków przymusu i brak wiedzy - zaznaczył Kazimirski i dodał, że są również wątpliwości, czy środki te zostały zastosowane adekwatnie do popełnionego przewinienia.

 

- Zwróciliśmy również uwagę na brak nagrania monitoringu, dokumentującego pobyt nieletniego w izbie izolacyjnej oraz niepełny zapis stosowania środka w przypadku innego wychowanka - podkreślił Kazimirski.

 

W związku z tym RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu o analizę sygnalizowanych nieprawidłowości oraz podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania ich w przyszłości.

 

- Zdecydowaliśmy się powiadomić zarówno ministra sprawiedliwości, ale również prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu ze względu na brak zainteresowania sędziego - wizytatora, który dokonywał oceny pracy zakładu w okresie, z którego pochodzą przeanalizowane przez nas nagrania - powiedział Kazimirski.

 

Jak dodał, "brak informacji w raporcie sędziego na temat tak oczywistych nadużyć w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec wychowanków zakładu, czyni zasadnym wątpliwości co do rzetelności jego pracy".

 

MS ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi

 

O sprawie zostali również powiadomieni: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli.

 

Dyrektor Zakładu Poprawczego w Sadowicach Grzegorz Dzwonkowski powiedział, że nie zapoznał się jeszcze z pismem RPO i zawartych w nich zastrzeżeniach, w związku z tym nie będzie komentował sprawy.

 

MS ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi rzecznikowi.

 

W zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich podlegających resortowi sprawiedliwości, na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego umieszczane są osoby, które popełniły czyn zabroniony, wyczerpujący znamiona przestępstwa, a także osoby wykazujące w ocenie sądu wysoki stopień demoralizacji. Osoby te w chwili czynu muszą mieć ukończony 13. rok życia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie