44 mld zł od Unii dla Polski w 2017 roku. Resort rozwoju: wykorzystanie funduszy na wysokim poziomie

Biznes
44 mld zł od Unii dla Polski w 2017 roku. Resort rozwoju: wykorzystanie funduszy na wysokim poziomie
PAP/Tomasz Gzell

- Wykorzystanie funduszy unijnych utrzymuje się na wysokim poziomie, nadal jednak niektóre regiony - jak Lubelskie, Warmińsko-Mazurskie czy Świętokrzyskie - mają problemy w tym obszarze - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak podkreślił wiceminister, poziom i efekty wykorzystania funduszy mają wpływ na toczące się już w tej chwili negocjacje odnośnie przyszłej perspektywy finansowej. - Więc nie ukrywamy, że nam bardzo zależy na (...) efektach - przyznał podczas spotkania z dziennikarzami.

 

Ponad 60 tys. wniosków

 

Według MR, wartość podpisanych umów stanowi 38,2 proc. całej alokacji. Do 6 sierpnia 2017 r., we wszystkich programach operacyjnych na lata 2014-2020 złożono 60 tys. 661 wniosków o dofinansowanie na całkowitą kwotę 375,5 mld zł. W tym ponad 233,9 mld zł odpowiada kwocie unijnego dofinansowania.

 

Z beneficjentami podpisano 20 tys. 563 umowy na kwotę ponad 182,9 mld zł. W tym wkład UE wynosi ponad 117,3 mld zł, co stanowi 38,2 proc. dostępnych funduszy europejskich. Wartość zakontraktowanych w 2017 r. projektów wyniosła 68,6 mld zł, w tym dofinansowanie UE to 44,2 mld zł.

 

Wartość wydatków beneficjentów wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła niemal 34,1 mld zł, a w części dofinansowania UE ok. 25,1 mld zł, tj. 8,2 proc. puli na lata 2014-2020.

 

Polska dostaje najwięcej

 

Ponadto do 30 czerwca 2016 r. Komisja Europejska wypłaciła Polsce 4,2 mld euro z polityki spójności - najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Środki przekazane Polsce stanowią 33 proc. kwoty 12,5 mld euro wypłaconej dotychczas państwom członkowskim z funduszy polityki spójności. Jednocześnie jest to 5,4 proc. alokacji dostępnej dla naszego kraju w ramach perspektywy 2014-2020 (bez funduszy Europejskiej Współpracy Terytorialnej).

 

- Nadal realizacja polityki spójności w Polsce jest naprawdę na wysokim poziomie, większość programów, ale szczególnie programy krajowe - spełniliśmy plany, które były założone na połowę tego roku. Nadal utrzymuje się duża dysproporcja między realizacją programów krajowych i regionalnych, nadal te krajowe programy są bardziej efektywnie realizowane i środki są bardziej efektywnie wykorzystywane, aniżeli w programach regionalnych - powiedział wiceminister rozwoju.

 

- W programach regionalnych występuje bardzo duży rozrzut. Od regionów, które bardzo sprawnie sobie z tym radzą, jak Pomorze, Wielkopolska, Opolskie, do regionów, które tradycyjnie mają spore problemy, takie jak Lubelskie, Warmińsko-Mazurskie czy województwo świętokrzyskie - podsumował Kwieciński

 

PAP

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie