Tajlandia: 20 lat więzienia za zbrodnię obrazy majestatu

Świat
Tajlandia: 20 lat więzienia za zbrodnię obrazy majestatu
PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Na 20 lat więzienia został skazany w środę za zbrodnię obrazy majestatu Tajlandczyk należący do antymonarchistycznej grupy publikującej w internecie nagrania audio krytykujące rodzinę królewską Tajlandii. Wyrok zapadł w sądzie wojskowym w Bangkoku.

Agencja AFP zauważa, że surowe wyroki za obrazę majestatu zapadają coraz częściej od czasu, gdy w 2014 roku władzę w Tajlandii przejęła rojalistyczna junta.

 

Mężczyzna był oskarżony o udział w tzw. siatce Banpodja. To popularny w Tajlandii didżej znany z wystąpień antymonarchistycznych. Przebywa w więzieniu od 2015 roku, podobnie jak kilkunastu pozostałych członków grupy.

 

Nagrania, które oskarżony udostępniał w internecie, dotyczyły głównie zmarłego w ub. roku króla Bhumibola Adulyadeja, który wraz z żoną cieszył się półboskim statusem w kraju.

 

Wyroki za obrazę majestatu na porządku dziennym  

 

W czerwcu inny Tajlandczyk został skazany na 35 lat więzienia za opublikowanie na Facebooku wiadomości uznanych przez sąd za obraźliwe wobec rodziny królewskiej. Był to jeden z najsurowszych wyroków za obrazę majestatu, jaki kiedykolwiek zapadł w Tajlandii.

 

Obrońcy praw człowieka podają, że obecnie wyroki za obrazę majestatu odsiaduje tam około stu osób.

 

Relacjonując tego rodzaju sprawy media krajowe i zagraniczne nie podają żadnych szczegółów zarzutów, by samemu nie zostać oskarżonym o obrazę majestatu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie