Silne trzęsienie ziemi w Chinach. Turyści wśród ofiar śmiertelnych

Świat
Silne trzęsienie ziemi w Chinach. Turyści wśród ofiar śmiertelnych
PAP/EPA/RAJ WONG

Co najmniej 19 osób, w tym 6 turystów, poniosło śmierć a 247 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 st. w prowincji Syczuan (Sichuan), w południowo zachodnich Chinach - poinformowały w środę lokalne władze i media.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) wstrząsy nawiedziły w środę późnym wieczorem, czasu lokalnego, słabo zaludniony, górzysty rejon położony w odległości ok. 200 km na północny zachód od miasta Guangyuan. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości ok. 10 km.

 

Rejon odwiedzany przez turystów

 

Rejon ten, a zwłaszcza rezerwat Jiuzhaigou, licznie odwiedzają turyści ze względu na jego walory krajobrazowe i liczne szlaki wycieczkowe. Władze prowincji poinformowały, że ok. 100 turystów został odciętych od świata przez lawinę ziemną, która zeszła po wstrząsach.

 

Według agencji Xinhua z rejonu wstrząsów zdołano ewakuować 31.500 turystów. Ewakuowano m. in. 2.800 turystów z hotelu, w którym zawalił się dach. Brak informacji o narodowości turystów, ale rejon ten jest znacznie bardziej popularny wśród Chińczyków niż wśród cudzoziemców.

 

Są duże zniszczenia

 

Na zdjęciach i w relacjach telewizyjnych z rejonu wstrząsów widać że wiele budynków zostało uszkodzonych, ucierpiała też infrastruktura.

 

Prowincja Syczuan położona jest na terenach aktywnych sejsmicznie. W katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten rejon w 2008 r., zginęło ponad 70 tys. ludzi.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie