Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak na żołnierzy pod Paryżem

Świat
Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o atak na żołnierzy pod Paryżem
Reuters

Mężczyzna zatrzymany w środę na autostradzie na północy Francji to ten sam, który w godzinach porannych przeprowadził atak na żołnierzy na przedmieściach Paryża - powiedział premier Francji Edouard Philippe. - Podejrzany, który prowadził samochód użyty w ataku, został zatrzymany na autostradzie między Paryżem a Boulogne-sur-Mer - powiedział Philippe podczas debaty parlamentarnej.

Do zatrzymania doszło na autostradzie A16 w okolicach miasta Marquise niedaleko Calais. Podczas akcji policjanci kilkukrotnie użyli broni i ranili kierowcę poszukiwanego samochodu marki BMW. Był nim urodzony w 1980 roku mężczyzna. Nie był uzbrojony. Od zabłąkanej kuli został także ranny policjant.

 

Dziennikarz Reutera widział na autostradzie pojazd podziurawiony kulami.

 

Sprawca porannego ataku na żołnierzy w Levallois-Perret na zachodnich przedmieściach Paryża wjechał samochodem w grupę żołnierzy udających się na patrol. Pojazd najpierw zbliżył się powoli, a gdy był już blisko żołnierzy, gwałtownie przyspieszył - mówił szef MSW Gerard Collomb. Sześciu żołnierzy zostało rannych, w tym dwóch ciężko, ale ich życiu nic nie zagraża. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, a uciekając uderzył w co najmniej jeden samochód.

 

Władze szybko ogłosiły, że chodziło o działanie z premedytacją, a nie wypadek. Śledztwo wszczęła prokuratura ds. antyterroryzmu.

 

Wojskowa operacja

 

Żołnierze brali udział w wojskowej operacji o kryptonimie "Sentinelle", której celem jest ochrona najważniejszych obiektów w całym kraju. Od stycznia 2015 roku we Francji dochodzi do dżihadystycznych zamachów. Zginęło w nich już 239 osób. Celem ostatnich były głównie siły bezpieczeństwa rozmieszczone w kluczowych miejscach w kraju.

 

Francja jest w stanie najwyższej gotowości; w związku z zagrożeniem terrorystycznym w kraju tym kilkakrotnie przedłużano stan wyjątkowy.

 

 

PAP

paw/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie