Michael Jackson w 3D, rozszerzona rzeczywistość i polski dokument. Festiwal filmów w Wenecji wita nowoczesność

Kultura
Michael Jackson w 3D, rozszerzona rzeczywistość i polski dokument. Festiwal filmów w Wenecji wita nowoczesność
Kadr z filmu/Materiały prasowe producenta

O główną nagrodę festiwalu będzie rywalizować 21 produkcji. Podczas pokazów sekcji "Venice Classics Documentary premierę będzie miał polski dokument "Książę i Dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 9 września.

Filmem otwarcia będzie satyra "Downsizing" w reżyserii Alexandra Payne'a z Mattem Damonem w głównej roli. Widzowie będą mogli obejrzeć Damona dwukrotnie. Gra on bowiem także w komedii braci Cohen i George'a Clooneya - "Suburbicon".

 

Obsadą zachęca horror "Mother!" Darrena Aronofskyego; na ekranie pojawią się m.in. Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Domnhall Gleeson i Ed Harris. Film Aronofsky'ego to nie jedyny przedstawiciel kina grozy - do korzeni wraca Guillermo del Toro z dreszczowcem fantasy "Shape out of water" z Michaelem Shannonem.

 

Z kolei "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" to komedia kryminalna, która już przed premierą zachwyciła widzów klimatycznym zwiastunem. W filmie Martina McDonagha występują m.in. Frances McDormand, Woody Harrelson i Sam Rockwell.

 

Chiński dokumentalista Ai Weiwei postara się odeprzeć amerykańską dominację dokumentem "Human Flow", a reżyser "Życia Adeli Abdellatifem Kechichem, powróci po czterech latach z "Mektoub, My Love: Canto Uno".

  

Gwiazdy wybierają

 

Przewodniczącą jury konkursu głównego będzie Annette Bening, zdobywczyni dwóch Złotych Globów, znana m.in. z filmów "American Beauty" i "Wszystko w porządku".

 

W składzie jury są też m.in. Edgar Wright, reżyser trylogii "Cornetto" i "Baby Driver", aktorka Rebecca Hall, australijski krytyk filmowy David Stratton, węgierska reżyserka Ildikó Enyedi nagrodzona w tym roku Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

 

Netflix czyni honory

 

Platforma "Netflix" zaprezentuje "Our Souls at Night". Film będzie miał premierę podczas pokazu pozakonkursowego.

 

W rolach głównych wystąpią Jane Fonda i Robert Redford. To właśnie ta dwójka zostanie uhonorowana nagrodami za całokształt twórczości. 

 

W maju tego roku kontrowersje wywołały pokazy filmów "Netfilxa" na festiwalu w Cannes. "Okja" i "The Meyerowitz Stories" zostały "wybuczane" przez publiczność.

 

Część artystów sprzeciwiła się nowoczesnej formie dystrybucji. Platforma nie organizuje bowiem pokazów kinowych dla swoich produkcji - zamiast tego zamieszcza je w swojej płatnej usłudze streamingowej.

 

Polski akcent

 

"Książę i Dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie jedynym polskim reprezentantem na festiwalu. Powalczy o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie i sztuce. Nagrody w  sekcji Venice Classics przyzna jury złożone ze Studentów Historii Kina  pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Giuseppe Piccioniego.

 

Obraz opowiada historię Michała Waszyńskiego (Moszke Waksa), polskiego reżysera żydowskiego pochodzenia, żyjącego w latach 1904-1965, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale, przyjaciela Orsona Wellsa. Za jego największe osiągnięcie uchodzi film "Dybuk" z 1937 roku.

 

Autorzy filmu starają się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który często zmieniał swoją tożsamość i wymyślał fakty własnej biografii. Zapamiętano go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza, homoseksualistę, męża włoskiej hrabiny.

 

Film, dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. jest też opowieścią o ciągłych ucieczkach w świat iluzji i próbami poradzenia sobie z nietolerancją.

 

Rozszerzona perspektywa

 

Po raz pierwszy o statuetkę będą ubiegać się filmy przeznaczone do oglądania w rzeczywistości rozszerzonej. Spośród 22 pozycji, najdłuższy film trwa 55 minut, najkrótszy - cztery.

 

Festiwal w Wenecji był jednym z pierwszych, który wykazał zainteresowanie nową technologią.

 

W styczniu organizatorzy ogłosili warsztaty w ramach programu Biennale College Cinema. Miał on na celu pomóc niezależnym filmowcom i kreatywnym specjalistom z całego świata w realizacji wcześniej opracowanego projektu filmu w technice VR. Trzy z nich (włoskie "Chromatica" i "Denoise", a także francuskie "ON/OFF") otrzymały dofinansowanie w wysokości 30 tys. euro i zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu.

 

"Thriller" w trójwymiarze

 

Na dużym ekranie pojawi się Michael Jackson. 14-minutowy teledysk "Thriller" zostanie wyświetlony w technice 3D, w ramach sekcji pokazów pozakonkursowych.

 

John Landis - reżyser nowej wersji - twierdzi, że wykorzystano "najnowszą dostępną technikę", a film ma być "wstrząsającą niespodzianką".

 

Wraz z klipem pokazywany będzie dokument ukazujący kulisy pracy nad nim.

 

Informację organizatorów festiwalu o tej produkcji potwierdzili spadkobiercy artysty.

 

Wielka trójka

 

Festiwal w Wenecji wraz festiwalami w Berlinie i Cannes jest zaliczany do wielkiej trójki europejskich imprez filmowych. Pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku z inicjatywy hrabiego Giuseppe Volpiego di Misurata, co czyni festiwal jednym z najstarszych na świecie.

 

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew dla najlepszego filmu, Srebrny Lew dla najlepszego reżysera, a także Puchar Volpi dla najlepszego aktora i aktorki.

 

kreatywna-europa.eu, sfp.org.pl, labiennale.org, haptic.al, PAP

bas/hlk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie