Francuski farmer z wyrokiem za pomoc migrantom. Stworzył im prowizoryczne schronienie

Świat

Francuski farmer został we wtorek skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu za udzielenie pomocy i użyczenie schronienia ok. 3 tys. nielegalnych migrantów przybyłych do Francji z Afryki przez Włochy. Zapowiedział, że odwoła się od wyroku. Ocenił, że działał ze względów humanitarnych i wykonywał obowiązek, którego nie spełniło państwo.

- Próbują mnie uciszyć, ten wyrok jest zupełnie na wyrost. Mówią mi, czego nie powinienem robić, ale nie mówią, co powinienem - powiedział Cedric Herrou, właściciel plantacji oliwek, po usłyszeniu wyroku sądu apelacyjnego w miejscowości Aix-en-Provence na południu Francji.

 

Zapowiedział, że odwoła się do sądu najwyższego (Sądu Kasacyjnego), wnosząc o anulowanie wyroku. - Państwo francuskie nie wywiązało się z podyktowanego względami humanitarnymi zobowiązania wobec tysięcy ludzi uciekających do Francji przed konfliktami zbrojnymi - ocenił.

 

Aresztowany na stacji kolejowej w Calais

 

Herrou przetransportował setki afrykańskich migrantów z granicy z Włochami do swojego gospodarstwa w dolinie rzeki Roya na południu Francji oraz pozwolił im mieszkać w prowizorycznym obozie utworzonym w nieużywanym budynku kolejowym.

 

Grozi mu także drugi proces, w którym może zostać oskarżony o pomaganie migrantami w przekraczaniu granicy włosko-francuskiej. Został aresztowany wraz ze 150 migrantami na stacji kolejowej w Cannes, niedaleko granicy z Włochami. W lutym br. wymierzono mu grzywnę 3 tys. euro w zawieszeniu.

 

Migranci, którym udaje się przeprawić przez Morze Śródziemne do Włoch, często podróżują na północ, do włoskiego miasta Ventimiglia na granicy z Francją, by stamtąd udawać się do innych krajów europejskich. Miasto Ventimiglia przez media zostało ochrzczone "małym Calais".

 

Przeprawa do Wielkiej Brytanii

 

W portowym Calais na północy Francji przez wiele miesięcy funkcjonowało dzikie obozowisko migrantów, z którego tysiące przybyszów próbowało przeprawić się do Wielkiej Brytanii. Pod koniec zeszłego roku zwane dżunglą obozowisko zostało zlikwidowane, a tysiące jego mieszkańców rozdzielono do ośrodków w różnych częściach kraju, gdzie czekają na rozpatrzenie wniosków o azyl.

 

Jednak w ostatnich miesiącach na to samo miejsce przybyło kilkuset nowych migrantów - wskazuje Reuters. Po procesie wytoczonym przez organizacje pomocowe francuski sąd nakazał krajowym i lokalnym władzom zapewnienie im dostępu do wody.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie