"Washington Post": Korea Północna ma głowicę nuklearną i może ją wystrzelić na inny kontynent

Świat
"Washington Post": Korea Północna ma głowicę nuklearną i może ją wystrzelić na inny kontynent
PAP/EPA/Fazry Ismail

Według amerykańskiego dziennika Korea Północna stała się mocarstwem nuklearnym. Cytowany w gazecie raport wywiadu mówi, że komunistyczna dyktatura zdołała zminiaturyzować głowicę jądrową i jest w stanie umieścić ja w międzykontynentalnym pocisku. Pjongjang z powodzeniem testował już pociski balistyczne zdolne przenieść taki ładunek i zagrozić terytorium Stanów Zjednoczonych.

Dziennik powołuje się na tajny raport amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego Defense Intelligence Agency DIA z lipca. Oficjalnie DIA odmówiła komentarza w tej sprawie.

 

Pomyślne próby z rakietą balistyczną

 

Dotąd było wiadomo, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przeprowadziła z powodzeniem kilka prób nuklearnych oraz że dwa razy zdołała wystrzelić pocisk ICBM, który mógłby dosięgnąć amerykańskiego terytorium.

 

Wątpliwości budziło natomiast, czy jest zdolna na tyle zminiaturyzować głowicę nuklearną, aby mogła być ona przenoszona przez ICBM.

 

Dotąd agencje wywiadowcze sądziły, że choć od pierwszej próby nuklearnej w październiku 2006 roku minęło ponad 10 lat, to prace nad miniaturyzacją głowic zajmą Korei Północnej jeszcze kilka lat.

 

Pewność wywiadów: Północna Korea ma głowicę atomową

 

Tymczasem - według cytowanego przez "Washington Post" raportu - "wspólnota wywiadowcza ocenia, że Korea Płn. wyprodukowała broń nuklearną, która może być przenoszona przez pociski balistyczne, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne".

 

Dziennik podał, że do takich wniosków doszedł nie tylko amerykański wywiad, ale także japońskie ministerstwo obrony. Nie wiadomo natomiast, czy KRLD przeprowadziła już udaną próbę takiej zminiaturyzowanej głowicy nuklearnej.

 

Według innego raportu służb USA, na który powołuje się dziennik, reżim w Pjongjangu dysponuje już nawet około 60 bombami atomowymi. Jednocześnie dziennik "Washington Post" poinformował, że zdaniem wielu niezależnych ekspertów liczba ta jest zawyżona.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie