Ukraina nie wpuści Saakaszwilego i odbierze mu paszport

Polska
Ukraina nie wpuści Saakaszwilego i odbierze mu paszport
PAP/Jakub Kamiński

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, którego pozbawiono obywatelstwa Ukrainy, w razie próby wjazdu do tego kraju utraci paszport i nie zostanie wpuszczony na jego terytorium - oświadczył we wtorek wiceszef ukraińskiej Straży Granicznej Wasyl Serwatiuk.

Urzędnik wyjaśnił, jakie procedury obowiązują Straż Graniczną w przypadku osób, znajdujących się w sytuacji Saakaszwilego. - Paszport jest konfiskowany, wydaje się zaświadczenie, które to potwierdza i dana osoba nie jest przepuszczana przez granicę, gdyż nie ma uprawniającego jej do tego dokumentu - powiedział.

 

26 lipca Saakaszwili dekretem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki stracił ukraińskie obywatelstwo.

 

Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji w 2013 roku, aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy, wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie włączył się do tamtejszej polityki. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport i w tym samym czasie prezydent Petro Poroszenko mianował go gubernatorem obwodu odeskiego.

 

Jedyne obywatelstwo

 

Stosunki między Poroszenką a Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji złożył ten urząd, oskarżając prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych. Saakaszwili następnie utworzył na Ukrainie własną partię polityczną i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

 

Obywatelstwo Ukrainy jest jedynym obywatelstwem, które miał Saakaszwili. W poniedziałek b. prezydent Gruzji powiedział podczas wizyty w Polsce, że wciąż podróżuje z ukraińskim paszportem.

 

31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tea Cukuliani mówiła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery sprawy karne i Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się on zatrzyma.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie