"Największy paszkwil" - Wałęsa oburzony uchwałą Senatu ws. odwołania rządu Olszewskiego

Polska
"Największy paszkwil" - Wałęsa oburzony uchwałą Senatu ws. odwołania rządu Olszewskiego
Polsat News

"Dowiaduj się z prasy o pewnej Uchwale Senatu RP tyczącej miedzy innymi P .Premiera. Olszewskiego i mnie.Czytałem wiele kłamstw, paszkwili, pomówień, ale ta Uchwała Senatu przewyższa wszystkie inne."(pisownia oryginalna) - napisał we wtorek na Facebooku były prezydent Lech Wałęsa. Skomentował w ten sposób uchwałę dotyczącą upadku rządu Jana Olszewskiego.

W uchwale przyjętej bez rozgłosu 18 lipca, kiedy wszystkie oczy zwrócone były na przebieg reformy sądownictwa, Senat dziękuje premierowi Janowi Olszewskiemu "za niezłomną postawę" i stwierdza, że "koalicji strachu donosicieli (...) w Sejmie, patronował prezydent Lech Wałęsa - TW Bolek. To w jego gabinecie uzgadniano szczegóły antyrządowej nocnej zmiany".

 

"Postradali całkowicie rozum"

 

"Czy Ci, co przegłosowali ten gniot już postradali całkowicie rozum" - spytał w poście na Facebooku Wałęsa. Dalej przytoczył fragment uchwały proponując, by "każdy go sam rozważył i ocenił".

 

"W Polskiej rzeczywistości Traktaty między Państwami negocjuje i parafuje Rząd, a po takim przygotowaniu podpisuje Prezydent. Tak też było z traktatem miedzy Polską i Rosją. Pojechałem do Moskwy podpisać ten tak przygotowany Traktat. Będąc już na Kremlu otrzymuję od P. Premiera Olszewskiego otwartą depeszę, NIE podpisać Traktatu. To jest ta wielka bohaterska rola, jaką ODEGRAŁ tylko P .Premier Olszewski w tej sprawie" - napisał były prezydent.

 

Były lider Solidarności stwierdził również, że "mnie przy pomocy BOSKIEJ osobiście udała się rzecz nieprawdopodobna , poprawiłem wszystkie niekorzystne osiągnięcia Rządu Olszewskiego i podpisałem Traktat, bo warunkiem wycofanie z Polski wojsk Sowieckich było podpisanie Traktatu".

 

"Co by było gdybym posłuchał Premiera Olszewskiego odpowiedzcie Sobie. Czy to była tępota czy zdrada Polskich interesów" - podsumował.

 

 

"Bezkrwawy zamach stanu" i "przerwanie patologicznych zjawisk"


"W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., w atmosferze bezkrwawego zamachu stanu, odwołano rząd Premiera Jana Olszewskiego – pierwszy gabinet popierany przez Sejm wyłoniony w pierwszych wolnych wyborach, które odbyły się w Polsce po zakończeniu II wojny światowej" - głosi uchwała Senatu.

 

Podkreślono w niej, że w ciągu niespełna pół roku swojej działalności rząd ten "podjął niełatwą próbę naprawy państwa i przerwania patologicznych zjawisk zachodzących w polskim społeczeństwie i gospodarce".

 

"Zahamował rabunkową, złodziejską prywatyzację. Zredukował narastający deficyt finansów publicznych, druk pustych pieniędzy będący skutkiem tzw. planu Balcerowicza. Odsunął od władzy sowiecką agenturę umieszczoną w instytucjach państwowych. Wywołał tym silny opór środowisk okrągłostołowych i ich dążenie do obalenia gabinetu" - zaznaczono.


polsatnews.pl

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie