Sąd w Moskwie zawiesił deportację dziennikarza do Uzbekistanu. W kraju ojczystym mogą spotkać go tortury

Świat
Sąd w Moskwie zawiesił deportację dziennikarza do Uzbekistanu. W kraju ojczystym mogą spotkać go tortury
David Lisbona/Wikimedia Commons/CC-BY-2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Sąd w Moskwie zawiesił we wtorek deportowanie do Uzbekistanu dziennikarza niezależnej "Nowej Gaziety" Alego Feruza, w którego obronie protestowali obrońcy praw człowieka. Decyzja obowiązuje do rozpatrzenia jego skargi w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Dziennikarz pozostanie w ośrodku dla imigrantów.

 

Sąd wydał decyzję w drugim dniu rozpatrywania apelacji Feruza od wydanego 1 sierpnia nakazu deportowania. Wówczas sąd uznał, że dziennikarz naruszył przepisy dotyczące pobytu w Rosji.

 

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu Feruz zwrócił się ze skargą na odmowę władz rosyjskich udzielenia mu azylu politycznego. Adwokaci dziennikarza przewidują, że rozpatrzenie sprawy w ETPCz może trwać co najmniej rok. Jeśli jednak wcześniej władze Rosji zdecydują się przyznać dziennikarzowi status uchodźcy, będzie on mógł opuścić ośrodek dla imigrantów.

 

Uprowadzony przez służby

 

30-letni Feruz, którego prawdziwe nazwisko to Chudoberdi Nurmatow, urodził się w Uzbekistanie. Wychował się i uczył w Rosji, obywatelstwo rosyjskie mają jego matka i rodzeństwo.

 

Do Uzbekistanu, gdzie mieszkał jego ojczym, Feruz wyjechał w 2004 roku z powodów rodzinnych. W 2008 roku został uprowadzony przez funkcjonariuszy uzbeckich służb bezpieczeństwa i zmuszony do współpracy, po czym uciekł do Rosji. Obrońcy praw człowieka są przekonani, że jeśli zostanie wydany Uzbekistanowi - czego, według mediów, domagają się tamtejsze służby - to grożą mu tortury.

 

Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji oceniła, że deportacja Feruza jest sprzeczna z konstytucją, ponieważ jego krewni mieszkają w Rosji i są jej obywatelami. O uchylenie decyzji o deportacji Feruza zaapelowały międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka: Reporterzy bez Granic, Human Rights Watch i Amnesty International.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie