MSZ wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia treści nawołujących do "nielegalnych działań"

Polska
MSZ wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia treści nawołujących do "nielegalnych działań"
Polsat News

MSZ wezwało Fundację Otwarty Dialog do usunięcia w terminie trzech dni ze stron internetowych i profili na portalach społecznościowych "informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych pod adresem władz państwowych".

Według pisma do prezes fundacji Ludmiły Kozłowskiej podpisanego przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej Andrzeja Jasionowskiego, do którego dotarł portal Onet, chodzi m.in. o wezwania do niepłacenia podatków, które - jak podkreślono - "nie mają jedynie charakteru pomysłu, a stanowią wezwanie do łamania prawa".

 

Jasionowski zaznaczył, że wezwanie do usunięcia treści wystosowuje "działając w trybie nadzoru nad fundacją".

 

Termin: 3 dni

 

"Działając w trybie nadzoru nad Fundacją The Open Dialog, wzywam do natychmiastowego, nie później jednak niż w terminie 3 dni od otrzymania niniejszego pisma, usunięcia ze stron internetowych, profili na portalach społecznościowych, oraz innych publicznych witryn internetowych, zarządzanych, należących lub/i prowadzonych przez Fundację, a także wspierających Fundację, informacji nawołujących do podejmowania nielegalnych działań, w tym skierowanych do władz państwowych" - napisał Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej.

 

"Równocześnie wskazuję, że w ocenie organu nadzoru publikowane w przestrzeni publicznej wezwania np. do niepłacenia podatków, wbrew Państwa twierdzeniom nie mają jedynie charakteru pomysłu, a stanowią realne wezwanie do łamania przepisów prawa" - dodał.

 

Fundacja analizuje podstawy prawne pisma

 

Jak podał Onet, Fundacja Otwarty Dialog "analizuje w tej chwili podstawy prawne, na jakie powołuje się MSZ; nie uważa jednak, że doszło do złamania prawa". "Wezwanie MSZ odbieramy jako cenzurę i naruszanie konstytucyjnego prawa do wolności słowa oraz atak na niezależność organizacji pozarządowych" - cytuje przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka portal.

 

Podczas lipcowych protestów przeciwko procedowanej przez parlament ustawie o Sądzie Najwyższym oraz dwóm uchwalonym wcześniej nowelizacjom dotyczącym Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych, Bartosz Kramek opublikował na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Zawiera on listę 16 propozycji działań, mających - według autora - na celu powstrzymanie "zamachu PiS na rządy prawa w Polsce", inspirowanych m.in. jego doświadczeniami z ukraińskiego Euromajdanu.

 

"Nie płacę na PiS"

 

"Warto rozważyć otwartą i zakrojoną szeroko akcję czasowego powstrzymania się od płacenia podatków i innych należności na rzecz skarbu państwa pod hasłem np. Nie płacę na PiS. Oczywiście można i należy to przemyśleć w szczegółach. Pamiętajmy, że chodzi o presję - zmuszenie rządu do opamiętania, bądź jego pokojową zmianę" - napisał w jednej z propozycji aktywista. Apel Kramka został następnie udostępniony także na profilu Fundacji Otwarty Dialog.

 

Pytany w ubiegłym tygodniu o zamieszczony przez niego wpis, Kramek przyznał, że w związku z protestami dotyczącymi m.in. ustawy o Sądzie Najwyższym i w odpowiedzi na pytania protestujących, opublikował "pewnego rodzaju list otwarty do społeczeństwa", składający się z 16 postulatów.

 

Zastrzegł jednocześnie, że miały to być pewne pokojowe instrumenty, do wykorzystania w sytuacji, "gdy nadal łamana będzie konstytucja i rządy prawa". - Jest tam sformułowanie, że za wszelką cenę musimy zachować pokojowy charakter protestu i dobre relacje ze służbami porządkowymi - podkreślił.

 

Przeprowadzenie kontroli w Fundacji

 

Pod koniec lipca resort dyplomacji podał, że w związku z nawołującymi do nielegalnych działań treściami zamieszczanymi przez Fundację Otwarty Dialog, a także w związku z doniesieniami medialnymi o znaczących przepływach finansowych pomiędzy osobami zasiadającymi we władzach organizacji, MSZ zwróciło się do Izby Administracji Skarbowej w Warszawie o przeprowadzenie w Fundacji Otwarty Dialog kompleksowej kontroli skarbowej oraz o poinformowanie o jej wynikach szefa resortu. MSZ zwrócił się też do Fundacji "o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień".

 

MSZ poprosiło w szczególności o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na portalu Facebook "umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków". "Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji, przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych, treści będących personalnymi atakami, wymierzonymi w konkretne osoby" - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

 

Wcześniej z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog wystąpił do szefa MSZ minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

 

Do celów statutowych, powstałej w 2009 r. Fundacji Otwarty Dialog, należą obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i Ukrainie. W latach 2013-2014 prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. Fundacja posiada swoje stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie