"Jak zostanę usunięty, to będę grał na weselach". Jerzy Stępień o postępowaniu dyscyplinarnym przed TK

Polska

- Uchybieniem godności sędziego konstytucyjnego jest milczenie w sytuacji, gdy podstawowe zasady państwa praworządnego są zagrożone - powiedział w programie "Prawy do Lewego, Lewy do Prawego" sędzia Jerzy Stępień, komentując swój udział w Marszu Wolności. Za udział w manifestacji PO, wobec byłego prezesa TK wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Stępniowi grozi m.in. pozbawienie statusu sędziego, a więc i prawa do sędziowskiej emerytury, która w jego przypadku wynosi kilkanaście tysięcy złotych.

 

Goszcząc w Polsat News 2 sędzia powiedział, że spodziewał się że "jakiejś pretensje" pod jego adresem będą zgłaszane.

 

"Sędzia to też obywatel"

 

- W maju dostałem pismo z pytaniem w jakim charakterze brałem udział w Marszu Wolności. Odpowiedziałem, że w charakterze obywatela. Sędzia to też obywatel i powinien mieć poglądy polityczne. Oczywiście nie powinien ich zdradzać, gdy sądzi konkretną sprawę, dotyczącą jakiegoś aspektu życia politycznego - ocenił.

 

- Kiedy prowadzi się do wypatroszenia konstytucji, kiedy zagrożony jest TK, to uważam, że jako były prezes TK nie powonieniem siedzieć i czekać spokojnie na rozwój sytuacji - zaakcentował.

 

Około miliona zł zaległych składek

 

Były prezes TK podkreślił, że jeśli zostanie wydalony z zawody sędziego, to przejdzie na zwykłą, ZUS-owską emeryturę, która "nie będzie taka mała".

 

- Trybunał nie płacił za mnie składek od 1999 r., więc wówczas musiałby ten okres uzupełnić - powiedział Stępień. Dodał, że kosztowałoby to "w okolicach 1 mln zł".

 

- Wygląda na to, że głodem pana nie wezmą - skomentował prowadzący program Mariusz Ziomecki.

 

- No, nie. Mam drugi zawód, niewyuczony. Całe życie grywałem na saksofonie, kiedyś miałem sukcesy. Z Włodkiem Pawlikiem, który dostał nagrodę Grammy (w 2014 r. - red.), zaczynałem swoją karierę muzyczną, więc jak zostanę usunięty, to będę grał na weselach, knajpach - ironizował Stępień.

 

- Na pewno zagram z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, sam się zgłoszę - zapowiedział.

 

polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie