Bocian na znaku drogowym w kształcie serca. Władze niemieckiego miasteczka Cleebronn w ten sposób chronią przyrodę

Technologie
Bocian na znaku drogowym w kształcie serca. Władze niemieckiego miasteczka Cleebronn w ten sposób chronią przyrodę
PAP/EPA/Ronald Wittek

Cleebronn to miejscowość położona w południowo-zachodnich Niemczech. Tamtejsze władze samorządowe postanowiły uwrażliwić kierowców na bociany. W tym celu ustawiły przy drodze znaki, obok których żaden z kierowców nie przejedzie obojętnie. To kolejny etap walki o odrodzenie populacji bociana białego w tym regionie.

Niezwykły znak w kształcie serca ma chronić żerujące przy drodze bociany. Nie raz dochodziło tam do wypadków, w których ptaki ginęły lub były ranne. "Uwaga! Bociany." - głosi napis na tabliczce.

 

Odradzająca się populacja

 

Badenia-Wirtembergia to kraj związkowy, w którym w połowie 1970 roku populacja bociana białego była na granicy wymarcia.

 

Władze landu wraz ze stowarzyszeniami na rzecz ochrony przyrody postanowiły wdrożyć programy, które miały zapobiec zmniejszaniu się liczby bocianich par na tym obszarze.

 

Z czasem populacja zaczęła się odradzać. W 2014 roku na okres lęgu przyleciało ponad 80 par. Dla porównania 40 lat wcześniej było ich tylko 15.

 

Doskonałe warunki do życia

 

W Badenii-Wirtembergii bociany mogą czuć się komfortowo. Przestronne doliny i łąki zapewniają obfitość pożywienia i wiele miejsc do zakładania gniazd.

 

Bild, polsatnews.pl, PAP, EPA

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie