Belgijska policja ostrzelała i zatrzymała samochód. W środku nie było materiałów wybuchowych

Świat
Belgijska policja ostrzelała i zatrzymała samochód. W środku nie było materiałów wybuchowych
PAP/EPA/Stephanie Lecocq

Nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych w samochodzie, za którym policja wszczęła we wtorek pościg na ulicach Brukseli, używając broni palnej. Zatrzymano kierowcę auta: Rwandyjczyka mieszkającego w Niemczech. Według prokuratury, jest on niezrównoważony.

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że nic nie wskazuje, by incydent miał podłoże terrorystyczne - podała belgijska prokuratura.

 

Agencja Belga przekazała, że 36-letni kierowca do 2009 roku mieszkał w Belgii, potem przeniósł się do Niemiec. Nie był znany belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Po zatrzymaniu jego wypowiedzi były niespójne, sprawiał wrażenie osoby niezrównoważonej.

 

Funkcjonariusze podjęli interwencję, gdy kierowca przejechał na czerwonym świetle na skrzyżowaniu. Następnie odmówił podporządkowania się poleceniom policji i dwukrotnie spowodował kolizję z radiowozem. Podczas pościgu policjanci użyli broni; nikt nie został ranny.

 

Kierowca mówił, że w samochodzie są środki wybuchowe 

 

Po zatrzymaniu kierowca powiedział, że w jego samochodzie są środki wybuchowe. Choć zdaniem policji nic na to nie wskazywało, ze względów bezpieczeństwa na miejsce wezwano wojskowych saperów. Niczego niebezpiecznego nie znaleziono.

 

Do zdarzenia doszło w dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean w północno-zachodniej części belgijskiej stolicy. Okolicę otoczono policyjnym kordonem, tamtejsze sklepy i lokale usługowe przejściowo ewakuowano, a mieszkańcom polecono, by nie opuszczali domów.

 

Molenbeek-Saint-Jean to dzielnica zamieszkana w dużej mierze przez wywodzącą się z Maroka mniejszość muzułmańską. Zyskała rozgłos, gdy okazało się, że związani z nią byli terroryści, którzy w listopadzie 2015 roku przeprowadzili zamachy w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Ta sama komórka Państwa Islamskiego w marcu 2016 roku przeprowadziła zamach w Brukseli, który kosztował życie 32 osób.

 

PAP

hlk/ml/dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze