Sycylijscy strażacy podejrzani o podpalenia. Wyłudzali w ten sposób rządowe pieniądze

Świat
Sycylijscy strażacy podejrzani o podpalenia. Wyłudzali w ten sposób rządowe pieniądze
PAP/EPA/STATE POLICE OF RAGUSA

Piętnastu sycylijskich strażaków ochotników jest podejrzanych o podpalenia oraz fałszywe alarmy w celu zdobycia rządowych pieniędzy za gaszenie pożarów - poinformowała w poniedziałek włoska policja.

Za prowodyra tych działań uznano dowódcę strażaków z Ragusy, wobec którego zastosowano areszt domowy. Według policji wykazał się on "przestępczą aktywnością nie obawiając się konsekwencji swoich czynów".

 

Przeciwko strażakom toczy się śledztwo; obok podpaleń kilku z nich jest podejrzanych o fałszywe alarmy. Do zgłaszania pożarów podejrzani używali swoich telefonów lub prosili o to rodziny czy znajomych. W śledztwie wykorzystywane są nagrania z prywatnych rozmów strażaków.

 

W wydanym oświadczeniu sycylijska policja poinformowała, że dowódca jednostki powiedział podczas jednej z rozmów, że jest gotowy podłożyć bombę, aby uzyskać pieniądze jeżeli samochody pożarnicze będą potrzebowały naprawy.

 

Jednostka często wzywana do pożarów

 

Podejrzenia służb bezpieczeństwa wzbudziła aktywność jednej z jednostek, która latem 2013 i 2014 roku była wzywana wielokrotnie częściej od innych. Jak wskazuje agencja Reutera, odpowiedziała ona na 120 incydentów, w porównaniu z 40, którymi zajęły się średnio pozostałe.

 

Strażacy ochotnicy otrzymują od włoskiego rządu 10 euro za każdą godzinę udziału w akcji gaszenia pożaru.

 

Na Sycylii często dochodzi latem do pożarów; za przyczynę wielu z nich uznaje się podpalenie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie