Stłumiono zbrojne wystąpienie "w obronie ładu konstytucyjnego" w Wenezueli

Świat
Stłumiono zbrojne wystąpienie "w obronie ładu konstytucyjnego" w Wenezueli
PAP/EPA/JENNY FUNG

Kilkunastu uzbrojonych mężczyzn w mundurach wtargnęło w niedzielę do bazy wojskowej w mieście Valencia w północnej Wenezueli i ogłosiło "powstanie w ramach działań cywilno-wojskowych w obronie ładu konstytucyjnego". Rząd oznajmił, że "atak udaremniono".

Wojsko podało, że aresztowano siedem osób.

 

W niedzielę wczesnym rankiem w internecie pojawił się film wideo ukazujący grupę umundurowanych mężczyzn z bronią, którzy zajęli bazę wojskową Paramacay w Valencii, usytuowaną o 170 km na zachód od stolicy, Caracas. Ich rzecznik w randze kapitana ogłosił w bazie, że rozpoczynają powstanie przeciwko lewicowemu prezydentowi Nicolasowi Maduro.

 

Przeciw "morderczej tyranii Maduro"

 

Rzecznik przedstawił się jako "były kapitan Gwardii Narodowej Juan Carlos Caguaripano" i oświadczył, że wojskowi ci powstali przeciwko "morderczej tyranii Nicolasa Maduro", ale ich wystąpienie nie jest "zamachem stanu", lecz "akcją obywateli i wojska w celu przywrócenia w Wenezueli ładu konstytucyjnego".

 

"Domagamy się natychmiastowego powołania rządu tymczasowego" - dodał kapitan.

 

Jednocześnie zadeklarował "lojalność i wierność" wobec zmarginalizowanego przez rząd Zgromadzenia Narodowego (parlamentu), w którym zdecydowaną przewagą ma opozycja.

 

"Rebelia została stłumiona"

 

Diosdado Cabello bliski współpracownik prezydenta Maduro, członek Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, wybranego w ubiegłą niedzielę z zadaniem totalnej przebudowy instytucji ustawodawczych i sądowych kraju, oświadczył kilka godzin później, że "rebelia została stłumiona", a "kilku uczestników zamachu na Narodowe Boliwariańskie Siły Zbrojne (FANB) zatrzymano".

 

Określił ich jako "cywilnych uzbrojonych terrorystów przebranych w mundury".

 

"FANB kontrolują sytuację", a w pozostałych jednostkach wojskowych kraju panuje absolutnie normalna sytuacja" - zapewnił Cabello.

 

Jeden z rzeczników wenezuelskiej Partii Socjalistycznej Elias Jaua oskrażył "obłąkane umysły" w Miami o planowanie tego rodzaju ataków.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie