"Ma styl lwowskiego żulika, nie nadaje się na premiera". Sikorski o Schetynie w nowych nagraniach z restauracji "Sowa i Przyjaciele"

Polska
"Ma styl lwowskiego żulika, nie nadaje się na premiera". Sikorski o Schetynie w nowych nagraniach z restauracji "Sowa i Przyjaciele"
wikimedia.org/Adrian Grycuk

Portal tvp.info ujawnił w niedzielę nowe nagrania z restauracji "Sowa i Przyjaciele" z końca lutego 2014 roku. Na taśmach znalazła się rozmowa ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z ówczesnym prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Politycy nazywają szefa PO Grzegorza Schetynę "żulikiem bez poglądów".

Portal przytoczył cytaty z rozmów Sikorskiego i Krawca. "To jest na nasz rachunek?" - pyta Radosław Sikorski. "Sprawy wagi państwowej, to też firma państwowa płaci" - odpowiada mu Jacek Krawiec.

 

Jak podaje portal tvp.info, spotkanie ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska i prezesa Orlenu odbywa się w słynnej restauracji pod koniec lutego 2014 r. Sikorski i Krawiec zastanawiają się jakie są szanse Platformy Obywatelskiej na dalsze utrzymanie władzy, ale też omawiają wewnętrzne sprawy partyjne - konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem.

 

"Jak przegra wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy"

 

"Grzesiu, boczkiem, boczkiem, a jak przychodzi co do czego, to tchórzy.(…) Na miejscu Grzesia bym zagrał, że kandyduję. Grzesiu by dostał - moim zdaniem - do 40 procent, 35, 40 i to by mu dało immunitet na bycie ofiarą czystki, bo wtedy, wiesz, rywalowi nie wypada... i czekasz, aż się Donald wypierd***. Jak przegra wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy, nie?" - zastanawia się Radosław Sikorski.

 

Jak pisze portal, w pewnym momencie szef dyplomacji dochodzi do wniosku, że polityczne "delfiny mają w Polsce krótkie życie" i śmieje się z aury "wielkiej frakcji Schetyny", o której czyta w gazetach. "A tam trzech kur***" - mówi Krawiec.

 

Według tvp.info, oprócz Schetyny, mają na myśli Rafała Grupińskiego i Andrzeja Halickiego, o których mowa później. Radosław Sikorski mówi o obecnym liderze PO, że „ma knajacki styl lwowskiego żulika”. Według niego Schetyna nie nadaje się na premiera, a Sikorski "nie potrafi sobie przypomnieć czegokolwiek, co kiedykolwiek" ówczesny szef komisji spraw zagranicznych powiedział.

 

Zdaniem ówczesnego szefa MSZ nie wiadomo jakie Schetyna ma poglądy na jakikolwiek temat i jest raczej typem "szefa kancelarii", jak zauważa Krawiec.

 

"Zero kreatywności, idealny numer dwa" 

 

"Znaczy to jest zawsze pływanie, takie wybieranie jakiegoś stanowiska po środku. (…) Zero kreatywności. Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę do czego nadaje, a do czego się nie nadaje. Idealny numer dwa. (…) Taki knajacki styl trochę. To jest za mało na premiera. On nie czaruje ludzi. Donald ma ten czar, ma ten teflon, ma ten koci zmysł, ma te antenki czułe społecznie. Grzegorz niczego z tego nie ma" - mówi Sikorski. Zdaniem prezesa Orlenu Schetyna "nie ma umiejętności przemawiania", ale niestety w pewnym momencie uwierzył w siebie, a "jak się uwierzy, ciężko jest sobie dać wytłumaczyć".

 

"Nie miał kto wytłumaczyć… To też jest kwestia jakości ludzi, których masz koło ciebie. Halicki (...), ten Grupiński… Grupiński jest niegłupi, ale Halicki no to jest mój sąsiad, mieszka wieś obok. To jest, ku**a, debil no" - tak o pośle PO mówi Jacek Krawiec.

 

"Bycie następcą Geremka (chodzi o pełnienie funkcji szefa sejmowej komisji ds. zagranicznych) właśnie daje ci szansę pokazania: a właśnie, że nie. Ja potrafię skomentować expose, ja potrafię się spotkać z moimi odpowiednikami z innych krajów, ja mam swoje zdanie którego ambasadora akceptuję, którego nie. On zrobił nic z tych rzeczy. W ogóle nie zaistniał w tej funkcji. (…) Ma to w du**e. (…) Tak naprawdę chodziło tylko o ten gabinet" - mówi szef MSZ w rządzie Donalda Tuska.

 

Sikorski uważa, że objęcie przez Schetynę stanowiska szefa sejmowej komisji tak naprawdę "było motywowane tylko tym, że ma osobne biuro w osobnym budynku".

 

"Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać"

 

W rozmowie Sikorskiego z Krawcem - podaje portal - przewija się temat zbliżających się wyborów w Polsce. Nastroje są stosunkowo optymistyczne. "Jak masz za dużo złodziei czy jakiś innych ch***w, no to wtedy masz problem" - zauważa Sikorski. "My naprawdę, (...) jesteśmy w tej chwili przezroczyści, jak spojrzysz na standardy europejskie" - dodaje ówczesny prezes Orlenu.

 

W trakcie rozmowy - informuje portal - politycy odnoszą się do sprawy Sławomira Nowaka i niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. "Fatalnie to rozegrał" - mówi Sikorski. "Najgorzej jak mógł. Te wpisy na Twitterze, coś tam… raz że mu ktoś kupił, że żona... Tego nie rozumiem, dlaczego on tego nie wpisał? - zastanawia się Krawiec.

 

Radosław Sikorski wyjaśnia: "Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać. Wiesz, jego historia się nie trzyma kupy w żadnym aspekcie. Jak żona chce ci kupić zegarek, to idzie i ci kupuje zegarek. A nie bierze gotówkę od biznesmena, który ci kupuje zegarek. Czyli kto ci kupił zegarek? Tak naprawdę biznesmen ci kupił zegarek. I dlatego była taka mocna motywacja, żeby tego nie wpisać". Jak pisze tvp.info, prezes Orlenu w pewnym momencie poczuwa się do winy za drogi zakup ministra transportu w rządzie Donalda Tuska.

 

"Trochę się czuję w tej sprawie winny, bo, (...) mało kto wie, że jemu się spodobał ten zegarek(…) Tak, to jest złoty zegarek, na który go nie było stać. Sobie kupił taki sam, tylko że ze stali. (…) On nie wpisał identycznego zegarka, jeżeli chodzi o design, tylko że zamiast złota, ze stali. (…)" - opowiada Jacek Krawiec.

 

"To jak za darmo"

 

Jak podaje portal, Sikorski prosi, by Krawiec pokazał mu zegarek i chwali, że "ładny”. "To ile ty dałeś?" - pyta. "Były specjalne ceny na te zegarki. Mam takiego tam znajomego, więc dałem za niego z 10 tysięcy euro" - odpowiada Krawiec. "To jak za darmo" - mówi Sikorski.

 

Krawiec i Sikorski rozmawiali również o udziale Jana Kulczyka w rozwiązywaniu problemów PKN Orlen na Litwie.

 

"A Litwinom się nie daj" - mówił Sikorski do Krawca.

 

Portal przypomina: "Orlen kupił na Litwie rafinerię Możejki, jednak tamtejsza kolej Lietuvos Geleżinkeliai (LG) wprowadziła wobec polskiej firmy drakońskie stawki taryfowe. Orlen Lietuva latami płacił za transport więcej niż konkurenci z innych krajów. A w 2008 r. zdemontowano 19 km torów w kierunku łotewskiego miasta Renge, przez co spółka była zmuszona do transportu swych produktów dłuższą, liczącą 150 km drogą kolejową".

 

"Nie dam się. To ch..e są. Ja pogadam z tym Kulczykiem, żeby nawet jakiegoś tam bąka puścił, bo to nie zaszkodzi" - odpowiedział Krawiec. "I dwa, zbudować swoją frakcję w parlamencie, swoją wiesz, grupę" - podpowiedział Sikorski.

 

Jak pisze portal, szef Orlenu liczył, że polityk PO mu pomoże. "A to mi musisz pomóc, bo to jest wiesz… Nie moje to jest podwórko…" - zwraca się do Sikorskiego. "A to bardzo chętnie, bardzo chętnie. Twoja forsa, moje wpływy polityczne i odjazd" - powiedział Sikorski. "To jedziemy" - mówi Krawiec.

 

Według TVP Info, rozmówcy umawiają się, że zniszczą innego polityka - na nagraniu nie słychać dobrze nazwiska, ale zdaniem portalu prawdopodobnie chodzi o Konrada Niklewicza, ówczesnego wiceministra rozwoju regionalnego. "A tego N(...) to chyba by trzeba jakoś skasować" - mówi Sikorski. "Myślę, że tak, bo jest mega wrogi" - przytakuje Krawiec.

 

Orlen Lietuva w grudniu 2014 r. złożyła w sądzie arbitrażowym w Wilnie wniosek o wszczęcie postępowania przeciw LG. Spór zakończył się dopiero w 2017 r. podpisaniem umowy partnerskiej - przypomina TVP Info.

 

"Donaldowi się coś wymyśli."

 

W 2014 r., jak wynika z udostępnionych w niedzielę nagrań, Krawiec sugerował Sikorskiemu startowanie na urząd prezydenta.

 

Oto fragment rozmowy na ten temat.

 

Jacek Krawiec: Wiesz, ty musisz jeszcze k...a jakieś cele osiągnąć, a nie tam...

 

Radosław Sikorski: Ta... ta...

 

Jacek Krawiec: Zostać...

 

Radosław Sikorski: Stary, dostanę kopa w d..ę i oskarżenia tych skur...ynów.

 

Jacek Krawiec: Kiedy się kończy kadencja Parlamentu Europejskiego, za cztery lata? 2014-2018? No... akurat k...a, zrobisz Ashton i wrócisz na prezydenta.

 

Radosław Sikorski: A Donald?

 

Jacek Krawiec: Donaldowi się coś wymyśli. (śmiech)

 

Radosław Sikorski: Chcesz mnie zniszczyć...

 

Afera taśmowa

 

O restauracji "Sowa & Przyjaciele" stało się głośno w związku ze sprawą nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97.

 

Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. We wrześniu 2015 r. do sądu trafił akt oskarżenia ws. trzech osób: biznesmena Marka F. dwóch kelnerów Konrada Lassoty i Łukasza N. oraz współpracownika F. Krzysztofa R. W grudniu 2016 r. F. został skazany nieprawomocnie na 2,5 roku więzienia bez zawieszenia, kelner Konrad L. i Krzysztof R. na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Sąd odstąpił od ukarania drugiego z kelnerów, który pomagał śledczym. N. zeznawał, że to Marek F. za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie