Gwałt, handel narkotykami, fałszywy alarm bombowy. Raport policji z Przystanku Woodstock

Polska
Gwałt, handel narkotykami, fałszywy alarm bombowy. Raport policji z Przystanku Woodstock
lubuska.policja.gov.pl

Policja szacuje, że drugiego dnia Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) na festiwalu było ok. 220 tys. ludzi. Za łamanie prawa zatrzymano 89 osób, jedna została aresztowana - poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Wśród przestępstw dominują te związane z posiadaniem i handlem narkotykami - 73 przypadki. Ponadto było 20 kradzieży, w tym dokumentów, telefonów i innego mienia głównie z namiotów uczestników. Było jedno zgłoszenie o gwałcie i jedno o usiłowaniu jego dokonania.

 

Szarpanina przy markecie

 

W raporcie nt. stanu bezpieczeństwa podczas imprezy znalazł się także jeden fałszywy alarm bombowy, naruszenie przestrzeni powietrznej czy naruszenie nietykalności cielesnej służby organizatora.

 

Najpoważniejszym w skutkach zdarzeniem była sytuacja, do której doszło pierwszego dnia festiwalu, poza jego terenem, przy jednym z marketów w Kostrzynie nad Odrą. Doszło tam do szarpaniny między dwoma mężczyznami. Jeden z nich w stanie krytycznym przebywa w szpitalu, po tym jak głową uderzył w chodnik.

 

- 33-letni mężczyzna podejrzany o spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała tego 42-latka został tymczasowo aresztowany - powiedział Maludy.

 

Minionej doby były też dwie niebezpieczne sytuacje. W miejscowości Kowalów (Lubuskie) na dachu pociągu relacji Warszawa - Kostrzyn siedział 25-letni mężczyzna. Zauważył go dyżurny ruchu, który skierował skład na boczny tor. Nieodpowiedzialne zachowanie zakończyło się dla młodego człowieka 500 zł mandatem, a niewykluczone, że zapłaci także karę za przerwanie kursu pociągu.

 

Spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym

 

Natomiast w samym Kostrzynie nad Odrą, w piątek popołudniu z mostu skoczył do Warty 27-letni mężczyzna; policjanci przy brzegu udzielili mu pomocy. Mieszkaniec województwa pomorskiego został oddany w ręce medyków.

 

Wśród 277 odnotowanych wykroczeń, najwięcej, bo 80 dotyczy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym, 62 są z kategorii ruchu drogowego, a 34 związane z zaśmiecaniem.

 

- Szacujemy, że liczba uczestników wynosi około 220 tys. Do Kostrzyna nad Odrą przybyły do tej pory 262 pociągi specjalne, rejsowe i międzynarodowe. Pojazdów na przygotowanych parkingach jest ponad 15,5 tys., a liczbę wszystkich spoza tego miasta szacujemy na ok. 20 tys. - powiedział rzecznik.

 

W policyjnej operacji związanej z 23. Przystankiem Woodstock bierze udział ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy z całej Polski. Operacja rozpoczęła się w niedzielę.

 

Po raz 14. w Kostrzynie nad Odrą

 

W sobotę, ostatniego dnia festiwalu serię koncertów otworzy popołudniu grupa Nocny Kochanek - zwycięzcy eliminacji do Woodstocku. Tego dnia na głównej scenie wystąpią m.in.: DUB Inc., Nothing But Thieves czy Slaves. Na koniec zaprezentuje się Frank Turner w towarzystwie zespołu The Sleeping Souls.

 

Poprzedni dzień koncertowy zainaugurował czeski zespół Parabellum, a jedną z gwiazd była amerykańska grupa grająca rap House of Pain. Wyczekiwanym przez wielu woodstockowiczów momentem był koncert grupy Hey, która wróciła na festiwal, jako laureat plebiscytu Złotego Bączka.

 

23. Przystanek Woodstock rozpoczął się w czwartek i potrwa do nocy z soboty na niedzielę. Po raz 14. impreza jest organizowana w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem.

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania charytatywne.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie