Znęcał się nad norkami, bo go gryzły. Uderzał o ścianę, po czym trzymając za ogon wrzucał do klatek

Polska
Znęcał się nad norkami, bo go gryzły. Uderzał o ścianę, po czym trzymając za ogon wrzucał do klatek
Flickr/Dzīvnieku brīvība/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne.

31-letni pracownik fermy norek w Masanowie w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie) został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wlkp. o znęcanie nad norkami. Mężczyzna tłumaczył, że robił to, bo zwierzęta go gryzły.

- Postępowanie prokuratorskie dowiodło, że jeden z pracowników fermy znęcał się nad norkami - uderzał nimi o ścianę i wrzucał je do klatek trzymając za ogon, czym naraził zwierzęta na ból i cierpienie - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie wlkp. Maciej Meler.

 

Sprawa wyszła na jaw dzięki nagraniu, dokonanemu z ukrytej kamery przez jednego z obrońców zwierząt ze Stowarzyszenia "Otwarte Klatki". Członek tego stowarzyszenia w 2016 roku zatrudnił się na fermie na okres 2 miesięcy jako pracownik. Mężczyzna nagrał sposób traktowanie norek w fermie; film zamieszczono na stronie internetowej stowarzyszenia.

 

Prokurator domaga się więzienia

 

Prokuratura, po zapoznaniu się z nagraniem, wszczęła postępowanie w tej sprawie z urzędu. 31-letni pracownik fermy przyznał się do zarzutu znęcania nad zwierzętami i wyraził zgodę na poddanie się karze.

 

- Dlatego prokurator skierował do sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez rozprawy. Oskarżony powiedział, że uderzał norkami o ścianę, bo go gryzły - powiedział Meler.

 

Prokurator domaga się 2 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata, nadzór kuratora oraz nawiązkę w wysokości 1 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt. Ostateczną decyzję podejmie sąd w Ostrowie Wlkp.

 

Na fermie w Masanowie hodowanych jest rocznie ponad 80 tys. norek amerykańskich; późną jesienią są skórowane na futra.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie