"Jestem najwspanialszą osobą na świecie". Ujawniono rozmowy Trumpa ze światowymi przywódcami

Świat
"Jestem najwspanialszą osobą na świecie". Ujawniono rozmowy Trumpa ze światowymi przywódcami
PAP/EPA/Chris Kleponis /POOL

"The Washington Post" opublikował zapisy rozmów telefonicznych Donalda Trumpa z prezydentem Meksyku i premierem Australii. Rozmowy odbyły się w styczniu, tydzień po zaprzysiężeniu amerykańskiego prezydenta. Według komentatorów z rozmów wynika, że Trump nie ma pojęcia o omawianych problemach, ośmiesza się, jest narcystyczny. Senacka komisja wywiadowcza zapowiada dochodzenie ws. przecieków.

Rozmawiając z prezydentem Meksyku Enrique Penią Nieto Trump ostrzegł go, aby przestał publicznie deklarować, że nie zapłaci za mur wzdłuż południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

 

"Mur to teraz najmniej istotna rzecz"

 

- Nie możesz mówić tego mediom. Prasa pójdzie za tym, a ja nie mogę z tym żyć. Nie możesz mówić o tym prasie bo nie będę mógł negocjować w tych warunkach - apelował amerykański prezydent.

 

- Wierz lub nie, ale mur, jeśli chodzi o dolary lub peso to najmniej istotna rzecz - dodał.

 

Trump zaoferował Penie pomoc w walce z baronami narkotykowym - Masz tam całkiem twardych hombres, z którymi przyda Ci się pomoc i zamierzamy Ci pomóc z tym problemem. 

 

"Gwarantuję ci, że Ci ludzie są źli"

 

Głównym tematem 24-minutowej rozmowy z premierem Australii Malcomem Turnbullem była umowa między obu krajami z listopada 2016 roku, podpisana przez Baracka Obamę.  Dotyczy ona przyjęcia 1250 przez USA uchodźców znajdujących się w australijskich obozach przejściowych.

 

Turnbull  chciał otrzymać gwarancje, że umowa zostanie zrealizowana, z kolei Trump próbował go nakłonić do jej anulowania.

 

- Nie chcę przyjmować tych ludzi. Gwarantuje Ci, że są źli, dlatego teraz są w więzieniu. Nie okażą się wspaniałymi ludźmi, którzy będą pracować dla zwykłych Amerykanów - uzasadniał prezydent USA

 

- Słuchaj, nie wiem jak zmusiłeś ich (demokratów) do podpisania tej głupiej umowy jak ta, ale faktem jest, że przegrali wybory - dodał. - Przegrali wybory przez głupie umowy, jak ta.

 

"Przyjemniej rozmawiało mi się z Putinem"

 

- Jestem najwspanialszym człowiekiem na świecie, ale nie chcę wpuścić ludzi do kraju. I teraz zgadzam się przyjąć 2 tys. osób i zgadzam się zając się nimi, ale stawia mnie to w złej pozycji. Wygląda to źle, a jestem tu dopiero tydzień - argumentował.    

 

Donald Trump przyrównał swój kraj "do wysypiska śmieci, do którego inne państwa wrzucają niepotrzebne rzeczy" - Jestem tu od jakiegoś czasu i chcę, by to się skończyło. To dla mnie okropne - powiedział.

 

Na koniec Trump stwierdził, że ze wszystkich przeprowadzonych tego dnia rozmów ta była najcięższa i dużo przyjemniej przebiegła jego konwersacja z Władimirem Putinem.  

 

Senator zapowiada dochodzenie

 

"The Washington Post" opublikował zapisy rozmów w czwartek. Nie wskazał źródła, ale - co podkreślają komentatorzy - dziennik musiał otrzymać nagrania od osoby z otoczenia prezydenta.

 

Mark Warner, członek senackiej komisji wywiadowczej (Senate Intelligence Committee), chce rozpocząć dochodzenie w sprawie przecieków.

 

Warner określił rozmowy jako "niezwykle niekorzystne" uzasadniając, że mogą spowodować "trudności w prowadzeniu przez Biały Dom polityki zagranicznej".

 

- Uważam za haniebne, że te poufne konwersacje zostały ujawnione - powiedział senator.

 

cnn.com, thedailybeast.com, france24.com

bas/dro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie