Google chce opatentować pomysł polskiego naukowca. Uniwersytet Jagielloński protestuje

Technologie
Google chce opatentować pomysł polskiego naukowca. Uniwersytet Jagielloński protestuje
MaKa/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego ustalił, że opracowaną przez niego rodzinę kodowań ANS, służącą m.in. do kompresji danych, zamierza opatentować Google. Polski naukowiec chciał, aby jego metoda była powszechnie dostępna i darmowa. Uniwersytet przygotowuje wniosek do amerykańskiego urzędu patentowego z informacją o sprawie.

Opracowany przez Dudę sposób kodowania ANS (ang. Asymmetric Numeral Systems) jest wykorzystywany w urządzeniach elektronicznych - laptopach i smartfonach od 2014 roku. Powstał w latach 2006-2014. Korzystają z niego m.in. Apple i Facebook.

 

Każdy użytkownik Iphone'a, który nabył urządzenie po 2014 roku, w pewnym stopniu korzysta więc z odkrycia polskiego naukowca - oparty na jego pomyśle kompresor jest domyślnym sposobem zmniejszania oryginalnej wielkości plików w telefonie.

 

"Wątpliwe etycznie"

 

Jak mówi polsatnews.pl rzecznik prasowy uczelni, Adrian Ochalik, dr Duda z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ "idealistycznie chciał, żeby ta metoda pozostała dostępna publicznie i darmowa". - Zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował  dostępu - tłumaczy rzecznik.

 

Jednak, jak twierdzi dr Duda, Google skorzystał z jego opracowania i chce je uznać za własne.

 

Ponieważ firma złożyła wniosek w amerykańskim urzędzie patentowym, uczelnia przygotowuje odpowiedź, w której wyrazi swoje wątpliwości. - Złożenie aplikacji bez porozumienia z dr. Jarosławem Dudą można postrzegać jako działanie kontrowersyjne biznesowo i etycznie - komentuje Ochalik.

 

polsatnews.pl, radiozet.pl

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze