"Prowokacyjna", "mrożąca", "szokująca" - światowe media o meczowej oprawie kibiców Legii

Polska

"W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi" - taki napis w języku angielskim zobaczyli kibice podczas meczu Legii Warszawa z FK Astana. Na trybunie widniała także gigantyczna ilustracja niemieckiego oficera z pistoletem przy głowie dziecka w czapce z biało-czerwoną flagą. Dziennikarze zwracają uwagę, że polski klub musi się liczyć z reakcją UEFA.

Mecz z drużyną z Kazachstanu odbywał się dzień po obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kibice przed meczem oddali hołd powstańcom minutą ciszy, krótkim wyciem syren i chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

 

Delegat UEFA nie znał treści

 

Delegat UEFA Anglik Mike Foster na odprawie przedmeczowej wyraził zgodę na minutę ciszy oraz oprawę, która miała uczcić ofiary Powstania Warszawskiego. Nie znał jednak szczegółów scenografii.

 

 

Niezwykła oprawa została zauważona przez światowe media. Brytyjski "Daily Record" napisał o "uderzającym antynazistowskim" pokazie przed meczem Legii, ale i zwrócił uwagę, że kibice stołecznej drużyny w przeszłości byli już autorami kontrowersyjnych opraw.

 

 

Zdaniem dziennika "The Sun" baner opuszczony z dachu trybuny był prowokacyjny. Oprawę zauważono też we Włoszech - napisał o tym chociażby portal calciomercato.com, który informacyjnie wyjaśnił, że fani chcieli uczcić kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Sprawę opisały również media m.in. w Czechach i na Bałkanach.

 

 

Strona chorwackiej gazety "24sata" napisała, że kibice oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, podczas którego Niemcy dokonali masowych zbrodni na cywilach, a Hitler nakazał zrównać miasto z ziemią.

 

Możliwa kara dla Legii

 

Jednocześnie zaznaczono, że UEFA nie toleruje nawiązań i odniesień politycznych, dlatego Legia może się spodziewać kary.

 

Informacja wywołała lawinę komentarzy czytelników. "Najlepsza choreografia, jaką kiedykolwiek widziałem" - to jeden z wpisów chorwackich internautów, a inny dodał: "Nie rozumiem, dlaczego UEFA miałaby karać Legię? Oni tylko przypominają historię i potworny nazizm".

 

Z kolei niemiecki portal sport1.de napisał m.in. o "szokującej oprawie" dla przypomnienia zbrodni nazistowskich, a belgijski "7sur7" ocenił inscenizację jako "mrożącą".

 

Autorzy oprawy odmówili komentarza. Wiadomo jednak, że do jej stworzenia zainspirowała ich fotografia z Powstania Warszawskiego.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie